"В тази ситуация, в която изпаднаха всички политици, се оказа, че примерно ГЕРБ имат много варианти. Докато при ПП-ДБ вариантите са много ограничени", заяви пред Евронюз България ПР експертът Нидал Алгафари,
"Ако се отиде на вариант, при който няма да има ротация, ще продължи същият кабинет – това е добре и за ГЕРБ, и за ПП. Но при всякакъв друг вариант – Мария Габриел ще бъде министър-председател и ще държи Външно министерство, ще се сменят министри – най-вероятно не е добре за ПП, но е добре за ГЕРБ", смята той.
И посочи друг вариант – да се състави правителство извън ПП и „системните партии“ (ГЕРБ, БСП, ДПС и донякъде „Да, България“) да управляват държавата.
"Има и още един вариант, при който да се отиде на избори и тогава е ясно, че най-големите потърпевши от това ще бъдат от ПП.
Смятам, че ПП ще отстъпят, ако имат достатъчно разум и акъл в главата – иначе ще отидат „зад борда“, каза Алгафари.
"Аз бих добавил още един маркер в този контекст. Имаме една, на пръв поглед парадоксална, ситуация - правителство, което според колегите социолози гони рекордни нива на неодобрение. Огромната част от обществото не харесва това правителство. Няма шанс изведнъж да се състави някаква нова сглобка, която да „влезе в сърцата“ на мнозинството българи", заяви от своя страна политологът Страхил Делийски.
"В същото време обаче, имаме едно огромно мнозинство граждани, което не иска избори. Това означава, че политическата система не е в състояние да произведе алтернативи, няма много варианти и т.н.
Ако седим в правителството – хората ще продължават да не ни харесват. Ако тръгнем на избори – хората няма да са доволни, защото сме развалили спокойствието на „сглобката“.
Този, който тръгне да разваля „сглобката“, рискува много. Той може да се хареса - от комуникационна гледна точка – на най-твърдото си „племе“, но рискува да изгуби подкрепата на и без това малкото хора, които подкрепят отделните партии", допълни делийски.