Анализ на КТ „Подкрепа“ на данните на БНБ за депозитите у нас показва, че благосъстоянието на хората в страната не се подобрява.
Като цитират данни на Народната банка, синдикатите посочват, че към декември 2023 година близо 49 % от домакинствата имат на депозит средно около 170 лева. Общата сума на тези депозити представлява едва 0,9% от спестяванията в левове, допълват от КТ „Подкрепа“.
Според Ананас Кацарчев, главен икономист на синдиката, от тези данни може да се направи обосновано предположение, че тези хора мизерстват, голяма част са под линията на бедност, нямат възможност да спестяват и да поддържат нормален начин на живот. Особено застрашени в тези домакинства са децата, допълва Кацарчев.
Други около 10% от домакинствата имат средно около 1666 лева в в депозитните си сметки. Тези хора могат поддържат някакъв начин на живот, макар че средната сума е под и близо до жизнения минимум за издръжка на един човек на месец, а не на домакинство.
Двете групи представляват около 60% от домакинствата и съвпадат с данните, че 2/3 от тях са под прага на жизнен минимум, т.е. доходите на домакинствата, съответно стандартът на живот на преобладаващата част от населението на България е незавидно, подчертават от синдиката.
Богатите домакинства в България са 0,8% и те държат в банките от 100 000 до 1 000 000 лева., а най-богатите, тези с над 1 милион лева са едва 0,01% от всички домакинства, казват от КТ „Подкрепа“.
Затова от синдиката настояват за въвеждането на законово адекватен праг на жизнен минимум и праг на бедност, спрямо които да се формират ефективни политики за борба срещу бедността и социалните неравенства.
Това включва преразглеждане на формулата за минималната работна заплата, пенсиите, както и да се въведе данъчна политика с необлагаем минимум равен на жизнения минимум при облагане на доходите на лицето и домакинството.
Отидете към основна версия
27 Февруари, 2024 16:36 4 349 26
Почти половината от домакинствата у нас имат в банковата си сметка около 170 лв
Анализ на КТ „Подкрепа“ на данните на БНБ за депозитите у нас показва, че благосъстоянието на хората в страната не се подобрява
Илюстративна снимка, БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.