Броят на отводи и самоотводи на съдии от дела е стряскащ. "В последните 3 години в България имаме над 41 600 отвода и самоотвода, отводите са 4500, докато самоотводите са 37 000", съобщи в интервю пред БНР Екатерина Баксанова от Правната програма на Института за пазарна икономика (ИПИ).
"Това е изключително стряскащо заради това, че изглежда е започнала злоупотреба с този инструмент", предупреди тя. "От началото на годината са два месеца и имаме почти 2000 отвода и самоотвода, разбира се, отношението пак е в полза на самотводите", обяви Баксанова. Данните са от публичния регистър на отводите и самоотводите на съдиите у нас.
По отношение на няколкото комисии по случая "Нотариуса" – в НС, в ВСС и др., тя коментира, "очакванията ми не са високи като институционален отговор – нещо да бъде свършено като повдигане на обвинения и разследване".
И обясни: "Ролята им по-скоро е в осветляване на фактите и обстоятелствата по случая. Виждаме какви перверзии, защото само за тази дума мога да се сетя за арестуването на психично болен човек. Виждаме, че държавата, където трябва да полага грижа към уязвими хора, всъщност какво прави - повторно ги виктимизира.
И цялата репресия се насочва към тях, не говоря само Червения пират, но виждаме същото към съдия Цариградска.
Ако прокуратурата е част от престъпния кръг, има данни, че прокуратурата участва в паралелно правосъдие, как да очакваме нещо да се случи, когато хора от прокуратурата са замесени, аргументира се Баксанова.
За нея проблемът с отводите и самоотводите "не е толкова в законодателството и случаят със съдия Цариградска го доказва, че съдията може да продължи да си изпълнява задълженията с характер, то даже не е характер, то е нормално съдийско поведение".
"Чрез легитимни средства се постига нелегитимен резултат, виждаме го чрез дисциплинарни проверки, които завършват с наказание или непроверка от Инспектората. Установи се, че Инспекторатът в целия мандат – редовен и изтекъл, нито веднъж не е проверил СГП, която повдига и има правомощия да повдига обвинения на магистрати, за които има данни за престъпление. Да напомня на г-жа Точкова, че нейната предшественичка Анна Караиванова, която беше главен съдебен инспектор, също беше с изтекъл мандат, но тя си подаде оставката", коментира Екатерина Баксанова.
И при съдия Цариградска и съдия Лазаров започват отвод, започват заплахи, принуди и макар да е средство, което да гарантира справедлив процес, на практика виждаме нещо притеснително при прегледа на публичния регистър на отводите. Възниква основателно съмнение дали причините не са други дали става въпрос за натиск, страх, мързел. Трябва да има факти, за да става видимо за очертаващ конфликт, обясни Екатерина Баксанова.