Това, че нещата са мълчаливи, е добър знак. Ако имаше изнесена информация и противоречия в разговорите с президента, сигналът щеше да бъде за мобилизиране на избирателите. Мълчанието значи, че се работи по същество за постигане на съгласие.
Това заяви политологът Даниел Смилов в ефира на БНТ.
Политическият анализатор Георги Харизанов смята: „Това е коалиция и е време това да се официализира. Няма смисъл да бъдат лъгани повече избирателите. Така се прави професионална политика и разговори, хубав знак за политически професионализъм е, че не изтича информация.”
Според Смилов е добре, че започнаха разговорите по приоритети, а не по хора: „Ако успеят да се договорят за законодателна програма, добре е да се разпише и в детайлни. След това ще се намерят и подходящите хора. Струва ми се, че и да гадаем, няма да стигнем далеч. Принципът ще бъде: всичко е договорено накрая. Струва ми се, че голяма част от министрите ще останат. Ще има и нови лица, ГЕРБ ще поеме по-голяма тежест с повече министри. Дори не съм сигурен, че ще бъде паритетен принципът.”
„Говорим си за персонални назначения и квоти, защото ги няма целите и стратегиите. Разговорът не трябва да се персонифицира. Не са важни личностите, когато е ясно накъде върви страната”, смята Харизанов.
Даниел Смилов не смята, че ще има друг финансов министър: „ Фактът, че говорим за еврозоната, означава, че стратегическата рамка е добра. Говорим обаче за пакетно споразумение – на масата ще са поставени всички министерски кресла, както и приоритети. Не трябва да имаме и свръхочаквания, че тези наши политици ще изработят програма, която немците създават в продължение на 6-7 месеца.”
„Документ между партиите ще има. Те как ще искат да се наричат е важно послание към избирателите, но особена драма с наименованието на споразумението няма. По-добре да го подпишат, отколкото да спорят за заглавието му”, допълни той.
Харизанов е категоричен, че трябва да се подпише документ и той трябва да се спазва.
„ДПС неколкократно се обяви против предсрочни избори. Партия, която доказа, че е на прозападни позиции, която подкрепи конституционните промени, правосъдната реформа. В рамките на този парламент и на това управленско мнозинство те се държат като градивен партньор”, смята той.
За ролята на ДПС Смилов заяви: „Никой не може да спре ДПС да подкрепя едно управление. И ако тази подкрепа е в евроатлантическа посока, това ще стабилизира нещата в страната. Ако управлението се използва за изпиране на някой политически лидер, това създава негативното мнение към това управление. Изпиране би станало само с независими органи на съдебната власт.”