Непланирана среща на Ваймарския триъгълник ще се състои в петък в Берлин - на срещата ще бъде обсъдена подкрепата за Украйна и блокирането на помощта от американския Конгрес, заяви вчера полският премиер Доналд Туск, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА.
Ваймарският триъгълник е формат на сътрудничество между Полша, Франция и Германия, създаден през 1991 година. Туск обяви петъчната среща вчера, по време на посещението си във Вашингтон.
"Ние (Полша и САЩ, бел. ПАП) говорим в качеството си на двете страни, които вероятно са най-ангажирани с помощта за Украйна през войната", каза премиерът за държавната телевизия ТВП Инфо (TVP Info) след срещата си с американския президент Джо Байдън. "Говорим за това как да минем през този критичен момент - критичен, защото Камарата на представителите, тук в САЩ, все още не е отпуснала финансовата помощ".
Премиерът каза, че ще разкаже на лидерите на Франция и Германия за какво си е говорил с президента Байдън.
Той обясни, че на петъчната среща ще разговаря с френския президент Еманюел Макрон и с германския канцлер Олаф Шолц за ситуацията, свързана с подкрепата за Украйна и за блокирането на помощния пакет за Украйна в американския Конгрес.
"Ситуацията е трудна, няма смисъл да отричаме", заяви Туск.
Той каза още, че според американския президент Джо Байдън средствата от помощния пакет за Украйна ще бъдат отпуснати, и че Макрон и Шолц чакат развитието на събитията във Вашингтон преди петъчната среща на Ваймарския триъгълник.
"Все повече внимание ще бъде обръщано на "триъгълника" Париж-Берлин-Варшава", каза Туск, като отбеляза, че "според мен тези три столици имат задачата и силата да мобилизират цяла Европа".
"Нека обаче сме оптимисти. Няма причина да не вярвам на президента Байдън, когато той казва "чакайте, мисля, че ще намерим решение и помощта ще потече", каза полският премиер.
В отговор на въпрос за ролята на Ваймарския триъгълник, Туск каза, че има два формата на многостранно сътрудничество в Европа, които са важни за Полша и нейната сигурност - Ваймарският триъгълник и т.нар. Северна група, в която участват балтийските страни и други страни, сред които Норвегия и Великобритания.
В началото на февруари тази година Сенатът на американския Конгрес одобри законопроект за предоставянето на помощ на стойност 95 милиарда долара на Украйна, Израел и страните от Индийско-тихоокеанския регион. Почти със сигурност законопроектът би бил подкрепен и от мнозинството в Камарата на представителите, но засега нейният председател републиканец Майк Джонсън, над когото тегне заплаха от радикалното крило на собствената му партия да бъде отстранен от длъжност, не се решава да постави законопроекта на гласуване.