Много настойчиво се налага тезата, че българите не искат избори. Тя е доста неоснователна.
Това каза пред БНР Румяна Бъчварова, социолог, бивш вицепремиер и министър на вътрешните работи в управлението на ГЕРБ, както и бивш посланик в Израел.
Резултатите, регистрирани от социолозите, са отражение на твърдите ядра, но има маса от хора, която предстои да направи своя избор, поясни тя.
Гражданите се оказват по-мъдри от политиците, когато се стигне до реален избор, заяви Бъчварова.
"Не знам имало ли е реални преговори", посочи тя за сегашните политически турбуленции. По думите ѝ е проблем, че "в толкова важни преговори от двете страни участват хора на различни политически нива".
"Ако има продължаване на преговорите, това трябва да стане с нови лица, които не са натрупали негативи", изрази позиция Румяна Бъчварова.
Според нея, ако има разбиране по общите въпроси и че не трябва да се стига до избори, има варианти – "може да се мисли и за програмно правителство до края на годината, без политически лица, но на това ниво на отношенията ще е трудно".
"Няма възможност за нещо устойчиво и работещо, ако няма минимум доверие. А това, което чухме в прав текст е, че те са похарчили своето доверие."
Кризата дава шанс на ПП-ДБ да натрупат опит в критични моменти, смята Бъчварова. Новите партии трябва да се учат в движение и много кратки срокове, допълни тя.
В отговор на въпрос кое е по-добро: избори или правителство, социологът отбеляза, че "съставянето на ново правителство е въпрос на политическа зрялост", а в механизма на споразумението "има много точни решения".
"От друга страна, изборите не са тази трагедия, която се опитват да ни представят. Изборите са решението, което преминава в ръцете на гражданите, след като политиците не са успели да го вземат. Не е толкова страшно да отидем на избори."