Когато партиите навлизат в периода на предизборна кампания, можем да очакваме още по-висока степен на интензифициране на напрежението, още повече, че ще имаме един работещ парламент. Тази промяна може да изиграе лоша шега на климата, в който ще бъде проведена предизборната кампания. Това каза в "Лице в лице" по bTV политологът и експерт по изборни системи Ваня Нушева, цитирана от novini.bg.
Притеснява ме дали двете коалиции (ГЕРБ – СДС и "Продължаваме промяната – Демократична България" – б.ред.) си дават сметка, че след изборите ще бъдат най-добрите опции, които имат. И на двете коалиции другата коалиция ще бъде най-добрата опция. Начинът, в който в момента двете коалиции влизат в диалога, ще направи влизането в коалиция след изборите много трудно, заяви политологът и експерт по изборни системи Даниел Стефанов.
Имаше погрешен подход още при създаването на т.нар. некоалиция - да няма ясни правила, по които тя ще функционира. Видяхме динамика, в която едната коалиция се държеше по-скоро като опозиция на управлението, посочи Нушева.
При "Продължаваме промяната – Демократична България" имаше проблем, че беше взето решение да се направи коалиция, без това да бъде съобщено на избирателите им. След това имаше тотално разминаване в приоритетите на двете коалиции, коментира Стефанов.
След сегашните избори трябва да се изработят ясни правила за обща работа, както и да намерят механизми за създаване на изцяло ново доверие между коалициите. Може да се разпише и начинът на взаимодействие с ДПС – с процедури и със стъпки. Трябва да се излезе от тези непублични договорки. Двете коалиции трябва да си признаят пред избирателите си, че ще направят коалиция с другите и ако има по-широко мнозинство с участието на ДПС, то трябва да бъде ясно разяснено. Това трябва да бъде разписано и да има много по-високо ниво на сигурност, подчерта политологът.
Изборите ще дадат основание за един много по-изчистен подход за взаимодействието с ДПС, добави Ваня Нушева.
По думите ѝ проблемът пред предстоящите избори е не толкова дали ще са 2 в 1, а натискът върху избирателите и купуването на гласове. Това подрива доверието в демокрацията и представителството на институциите. По този проблем трябва да бъдат взети категорични мерки. Иначе по-удачният вариант ще е вот 2 в 1, отбеляза Нушева.
Притеснява ме това, че 2 в 1 са едни доста сложни избори за избирателя. Досега не сме имали два преференциални избора. Според мен двете бюлетини трябва да бъдат достатъчно добре направени, така че да се разбира коя за кой избор е. Трябва да направим така, че хората да могат да гласуват без препятствия, каза още Даниел Стефанов.