Конституционният съд „отмени“ разпоредбата от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която от 2019 г. забранява на болниците да се плаща за надлимитна дейност, писа lex.bg.
Става дума за чл. 55а, ал. 2 ЗЗО, която гласи: „Националната здравноосигурителна каса не заплаща за оказана от лечебните заведения медицинска и дентална помощ в нарушение на посочените в техните договори по чл. 59, ал. 1 обеми и стойности“.
Проблемът с болничните лимити е от години и когато съдебната практика се стабилизира в смисъл, че здравната каса следва да възстанови разходите на лечебните заведения за реално извършени медицински дейности, с които поради обективни причини са надвишени въведените в рамковия договор обеми, беше изменен ЗЗО и беше въведена забраната за плащане.
Миналата година състав на Върховният административен съд (ВАС) я оспори като описа резултата от действието ѝ така – „да се разболееш по-късно и на неподходящо място“. И изтъкна, че тя води до практическа забрана болниците да лекуват пациенти след като са надхвърлили лимитите в Националния рамков договор със здравната каса.
Сега забраната в чл. 55а, ал.2 ЗЗО е обявена за противоконституционна.
Oт съда съобщават само, че то е взето единодушно с участието на 10 конституционни съдии, а Янаки Стоилов има становище по мотивите.