България остана единствената страна без закон за офшорния вятър. За това предупреди пред бТВ Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.
"За да си енергиен хъб, трябва или да си голям производител на енергия, или голям потребител, или да имаш страхотна инфраструктура. Не говорим само за тръби. Това, което Европа разбра, е, че не е нито едно. Затова инвестира във възобновяеми източници. България остана единствената страна без закон за офшорния вятър. Защо няма политическо лидерство това нещо да се направи? Румъния го въведе и ще има "перки“ в морето. След 10 години ще се питаме защо те имат 10 млрд. евро повече инвестиции, защо имат още хиляди фирми, навързани с тези инвестиции, защо университетите обучават в тези нови технологии и защо са по-богати? Да, това включва и офшорния вятър. Нещата се трупат. За кой път правим "спасяването“ на Топлофикация София? Това са 3 млрд. лева. Преди това "Белене“, а сега АЕЦ "Козлодуй“ – още няколко милиарда. Турбините на ПАВЕЦ "Чаира“ – милиони. Инвестициите в зелена енергия идват от ЕС“, подчерта Руслан Стефанов.
"Можеше да не отделяме пари за ненужен проект за атомна централа – АЕЦ "Козлодуй“. Може да видите всички модели, които сме договорили с Европейската комисия, които показват, че България до 2050 година, докато не излязат от експлоатация двата съществуващи реактори, няма да има нужда от нови ядрени мощности. Този факт не се е променил по време на Белене. Да, до 2050 година трябва да сме изградили мощности. Ние каква технологична част от веригата контролираме? Имаме ли изследователски институт, който да проучва новите възможности на ядрената енергетика? Имаме ли малки и средни фирми, които да работят по цял свят в ядрената енергетика? Нямаме. Ние сме потребител. Това е заблудата за величието на българската енергетиката“, обобщи Руслан Стефанов.