Това, което се случва в момента в Черно море, има огромно значение за морската сигурност като цяло. Продължаващите събития в Черно море изискват ежедневно наблюдение, като се има предвид, че техните разклонения се простират далеч отвъд архитектурата на сигурността на Черноморския басейн.
„Вярваме, че случващото се в Черно море в момента има огромно значение не само за тази война, но и за морската сигурност като цяло. На Черно море трябва да се обръща внимание всеки ден, защото там всеки ден се случва нещо ново, което напълно променя архитектурата на сигурността и като цяло средата за сигурност по света, не само в Черно море“. Това каза Андрий Загороднюк, председател на Центъра за отбранителни стратегии, министър на отбраната на Украйна (2019-2020 г.), по време на дискусията на Втората конференция по сигурността на Черно море на Международната Кримска платформа, което се провежда в София.
На конференцията, чиято официална част е на 15 април във Военния клуб в София, беше дискутирана и за привличане на търговски производители в Украйна.
„Налице са редица исторически данни, които ясно демонстрират, че по отношение на войната по-малко находчива страна, ангажирана с асиметрични действия, е по-вероятно да спечели срещу по-мощен агресор. Сега Украйна следва такъв подход, който още веднъж подчертава необходимостта от продължаване, ако не и от увеличаване на международната военна помощ за Украйна“, каза д-р Денис Гиленспоре, доцент по политика и стратегия за сигурност, Шведски университет по отбрана, бивш командващ силите на Многоизмерната интегрирана мисия за стабилизиране на ООН в Мали (MINUSMA).
„Когато става дума за партньори, не става въпрос само за държави. Мисля, че има потенциал за привличане на повече търговски компании, които да предоставят подкрепа“, каза той и добави, че световната общност също трябва да ограничи капацитета на морските пристанища на Русия във войната срещу Украйна.
„Трябва да се вземат определени мерки за противодействие на Русия, особено в Черноморския регион“. Това заяви генералният инспектор на Главния инспекторат на Министерството на отбраната на Украйна адмирал Игор Воронченко.
„Що се отнася до това, което трябва да се направи директно в Черноморския регион, то е че трябва да се разшири зона А2, което ще попречи на руснаците да увеличат капацитета си както в Каспийско море, така и в други морски пътища в континенталната част на страната. Да, има критични точки, които трябва да бъдат потиснати. Основно това са комуникационни технологии, логистика, както и такива чувствителни технологии, които биха попречили на Русия да напредне в производството на нови оръжия и нови бойни системи“, каза той.
Според Игор Воронченко това е ключово направление и изисква бързо решение за хода на действията. Той подчерта и необходимостта от средства за унищожаване на противника. „Второ, що се отнася до оръжията, то колкото повече нещата се променят, толкова повече остават същите. Така че има много средства за унищожаване на врага в морето. Това са торпеда, мини, които могат да се използват в далечни райони, където Русия все още е доминираща. Необходим е комплексен подход към съчетаването на съвременните технологии, за да се постигне възможно най-голям ефект, който да даде някакви резултати. Мисля, че това няма да има голям ефект върху руското общество, защото те имат много сериозна и според мен нелечима „болест“. Но да, това може да повлияе на решението на стратегическото командване на Русия и военно-политическото ръководство“, обясни Воронченко.