В момента украинските военновъздушни сили защитават не само украинското небе, но и предпазват от ракети съседни Молдова, Румъния и Полша. Ето защо е напълно логично да се укрепи украинската противовъздушна отбрана възможно най-скоро, а с нея – регионалната и глобалната стабилност. „Само поражението на Русия и пълното възстановяване на суверенитета и териториалната цялост на Украйна ще донесат стабилност, сигурност и перспектива за по-силно икономическо развитие на Черноморския регион. Украйна може да постигне такъв резултат с достатъчна подкрепа. За да доближим този момент, ние спешно се нуждаем от допълнителни системи за противовъздушна отбрана Patriot и други модерни системи, оръжия и боеприпаси. Използвам възможността още веднъж да призова всички наши партньори да предприемат изключителни и смели стъпки“. Това каза Дмитро Кулеба, министър на външните работи на Украйна по време на Втората конференция по сигурността на Черно море на Международната платформа за Крим.
"Черно море трябва да стане морето на НАТО, мира и стабилността. Трябва да засилим сигурността си, без да пренебрегваме позицията на Русия. Това е стратегическата цел, която Алиансът и цялата евроатлантическа общност трябва да преследват. Балтийско-Черноморският фланг на НАТО ще служи като солидна стена за защита срещу руската агресия и терор. НАТО трябва активно да изпълнява отделна цялостна и амбициозна черноморска стратегия, насочена към намаляване на зловредното влияние на Русия“, каза министърът на външните работи.
Дмитро Кулеба подчерта, че Русия не може да бъде партньор в решаването на проблемите, защото Русия е проблемът. Действията на Украйна в ситуацията, когато агресорът се опита да блокира транспортните пътища и по този начин да създаде продоволствена криза, са ярка илюстрация за това как да се решат проблемите с Русия. „Не сме искали разрешение от Москва и не сме обсъждали с Русия как да решим проблемите, които тя създаде. Вместо това Украйна унищожи голяма част от руския черноморски флот с военноморски дронове, освободи Змийския остров и възобнови износа на зърно, без да иска разрешение от Русия“, каза той.
Според него Русия е имала достатъчно възможности да влезе в диалог с черноморските държави, преди да окупира част от украински и грузински територии. Вместо това Русия избра терора, агресията и шантажа: „Днес няма друг език, който Москва да разбира по-добре от езика на силата. Това е, което те уважават, всичко друго се възприема като слабост.
"Инвестирането в сигурността на региона на Черно море е инвестиране в евроатлантическата зона за мир и свобода в региона и Европа", каза служебният министър на външните работи Стефан Димитров по време на конференцията. "Повече от две години светът става свидетел на нещо немислимо", посочи министърът и отбеляза подкрепата на България за Украйна.
България подкрепя формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски, потвърди служебният министър на външните работи.