Децата, заразени с коклюш, в първите дни нямат симптоми, и ако училищните власти преценят, съгласувано със здравните инспекции, може да организират онлайн обучение.
Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в отговор на въпрос дали е възможно да се наложи карантина на паралелки или на цели училища. Доц. Кунчев участва в семинар, посветен на ваксините, в рамките на отбелязването на Европейската имунизационна седмица, съобщи БТА.
Епидемията от коклюш не беше неочаквана за страната, каза още той и посочи, че според него заразените с болестта са две-три хиляди. Утре се очакват препоръките от Националния експертен съвет по имунизации по повод предложението първото имунизиране на бебета срещу коклюш да се извършва при навършване на месец и половина след раждането. По думите му ваксината срещу коклюш се прилага по този начин и в други европейски държави. Ако бременната жена се ваксинира срещу коклюш, ще предаде антитела на бебето, каза още той.
Заразяването с коклюш ще засегне хиляди деца, прогнозира доц. Кунчев. Коклюшът е познато заболяване, смъртността се движи в рамките на 1-2%, но при сегашната ситуация големият риск е за малките деца, добави той.
По думите му "страшното е за децата до едногодишна възраст, особено за бебета, които не са навършили двумесечна възраст. Усилията трябва да бъдат насочени към бебетата".
Предстоящата ваканция би намалила разпространението на болестта, каза още доц. Кунчев. Експертът посочи, че 60% от всички болни от коклюш в Европа, са имунизирани. По думите му ваксинираните преминават през болестта много по-леко в сравнение с неимунизираните хора.