На международен семинар на тема "Бъдещето на ЕС зависи от теб” младежки лидери от 12 държави ще дискутират как да се повиши избирателната активност в изборите за Европейски парламент (ЕП). Това съобщиха от Националната студентска конфедерация, предаде БТА.
Младежкият обучителен семинар се организира от Националната студентска конфедерация съвместно със Съюза на европейските федералисти и Европейското младежко движение по програма „Еразъм+” с подкрепата на Центъра за развитие на човешките ресурси, Националния студентски дом и Бюрото на Европейския парламент в България.
Участниците ще получат поздравителни адреси от българския еврокомисар Илиана Иванова и министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Събитието има за цел да разгледа какво могат да направят политиците и институциите на Европейския съюз (ЕС), за да се свържат и ангажират продуктивно с младите граждани в контекста на европейските избори.
Надграждайки предизборния импулс, проектът ще обедини хора, вземащи решения, младежки активисти на неправителствени организации и граждански кампании, за да проучи потенциалните решения на основните предизвикателства, пред които са изправени младите граждани на ЕС и да изработи препоръки към предстоящия парламент и новите лидери на ЕС в съответствие с европейските младежки цели. Реализацията на проекта цели да насърчи младите хора да гласуват на европейските избори и да ги улесни да направят информиран избор като засили демократичното участие и гласа на младите хора при вземането на решения чрез повишаване на необходимите умения и създаване на инструменти за ефективно участие в демократичния живот на ЕС, добавят още от конфедерацията.
Политици, служители на европейските институции, дипломати и младежки работници ще помогнат на младите хора да повишат своята компетентност за промотиране на ценностите на ЕС и да подобрят уменията си за европейска комуникация.
Европейските избори ще се проведат в България на 9 юни 2024 г. Всички граждани, навършили 18 години могат да гласуват, ако са били в България или в друга страна от ЕС в продължение на най-малко три месеца преди изборите. Избирателите ще гласуват за 17 членове на ЕП. Изборите за европарламент се провеждат на пет години. Само пет месеца след присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г., страната излъчва 18 свои представители в ЕП. А избраните евродепутати на вота през юни са за по-къс мандат до провеждането на редовния евровот през 2009 г. Оттогава България излъчва по 17 представители. Територията на страната, включително секциите извън границите на България, представлява един многомандатен избирателен район.