Народното събрание събра кворум и започва извънредното си заседание, на което трябва да изслуша служебния премиер Димитър Главчев във връзка с актуализацията на пенсиите.
Депутатите гласуваха заседанието да се излъчва на живо по БНТ 1 и БНР.
От "БСП за България" поискаха днес да бъде изслушан председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за предстоящото драстично, според тях, увеличение на цената на тока, но заместник-председателят на НС Росица Кирова отказа да подложи предложението на гласуване. Тя посочи, че няма основания за притеснения и включване на точка в дневния ред.
Председателят на ПГ на „БСП за България“ Корнелия Нинова поиска днес да изслушат поне председателя на КЕВР, тъй като служебният министър на енергетиката не може да присъства, защото е в САЩ. Искаме да знаем какво е основанието сега за тези намерения за драстично увеличение на тока, посочи тя. Днес ще решим да вдигнем пенсиите с 11% и на 1 юли на същите тези пенсионери ще им вдигнат тока с 30%, коментира Нинова.
Заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова посочи, че се е свързала с министъра на енергетиката Владимир Малинов и с председателя на КЕВР Иван Иванов. Г-н Иванов ме увери, че няма да бъдат предприемани действия преди края на юни, както и че писмото от АЕЦ „Козлодуй“ за увеличение на цената е било оттеглено, а исканото увеличение е било преразгледано, посочи тя. Ако смятате, че това е изключително важно, може да се събере подписка за друго извънредно заседание, каза още Кирова.
Радослав Рибарски (ПП-ДБ) също призова предложението за включване на тази точка в дневния ред да бъде подложено на гласуване. В противен случай, той посочи, че ще са принудени да съберат отново подписи за свикване на извънредно заседание.
След това по искане на ПГ на "БСП за България" беше дадена 30-минутна почивка. От левицата настояха в почивката да бъде свикан председателски съвет, на който да се вземе решение дали парламентът да изслуша председателя на КЕВР. За пенсиите въпросът е решен, за тока още не е решен, аргументира искането Георги Свиленски ("БСП за България").
Миналата седмица Надзорния съвет на НОИ одобри увеличението на пенсиите да бъде с 11% .Надзорният съвет е органът, който взима решение с колко да се осъвременят пенсиите, припомни тогава министърът на труда и социалната политика в служебния кабинет Ивайло Иванов в отговор на въпрос дали е редно парламентът да има извънредно заседание по въпроса.
По думите му решението на Надзорния съвет е окончателно и той е органът, който управлява средствата на НОИ. Не считам, че е необходимо народните представители и въобще политиците в момента да влияят върху взимането на решенията на един независим орган, коментира още за БТА министърът.
Вчера заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров посочи пред парламентарната социална комисия, че съгласно действащото законодателство, единственият орган, който изпълнява бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) е НОИ и това 11 процентно осъвременяване се съдържа принципно и в разпоредбата на Закона за бюджета на ДОО за 2024 г.
От размера на пенсията зависи поредица плащания, които са гарантирани от държавата и в този смисъл няма хипотеза и не е съществувала хипотеза пенсиите за осигурителен стаж и възраст да бъдат осъвременявани с различни размери, отбеляза още Лазаров. Няма никакви действия и законов механизъм, чрез който средствата, гласувани в Закона за бюджета на ДОО да бъдат спестени, пренасочени или да бъдат откраднати, каза още той. Компетентният орган е взел своето становище по предложение на министъра на труда и социалната политика пенсиите да бъдат осъвременени с 11%, допълни Лазаров.
Той уточни, че личното му мнение е, че „очевидният проблем е, че графикът на процесите за взимане на решение се разминаха с предизборния график сега и това явно оказва влияние“. Министерството на труда и социалната политика и НОИ винаги са прилагали стриктно нормативната уредба в областта на пенсиите и е действал принципът за по-благоприятно въздействие за пенсионерите, добави той.