Комплексът "Марица Изток" има фундаментално значение за българския енергиен суверенитет. Това каза Ваня Григорова, лидер на Коалиция "Солидарна България" и водач на листите в 25 МИР и за европейски парламент, пред граждани в Стара Загора. "Ще направим и невъзможното, за да запазим комплекса, но не като музей, а като ключово енергийно предприятие за България, категорична беше тя. - Дори и 5% шанс да има за това, ние ще го използваме".
Според нея "Зелената сделка" и Националният план за възстановяване и устойчивост категорично трябва да бъдат предоговорени. "Зелената сделка" звучи чудесно на хартия, но на практика тя лишава страната ни от енергиен суверенитет и задълбочава неравенствата както вътре в самите общества, така и между отделните държави", заяви тя.
Лидерът на Коалиция "Солидарна България" даде за пример факта, че електромобили в момента могат да си купят само хората, които имат по-големи финансови възможности. Ваня Григорова обясни, че след закупуването на електромобил, собственикът незабавно получава първо данъчни облекчения, а след това възможност за паркиране безплатно. "Има дори субсидии за закупуването на такива автомобили, а на места съществува възможност за безплатно зареждане, каза тя. - С подобна политика богатите стават по-богати и неравенствата се задълбочават".
Ваня Григорова отбеляза, че в момента всички политически сили се надпреварват да искат предоговаряне на "Зелената сделка", въпреки че част от тях я подкрепиха. "ПП-ДБ участваха в подписката за спасяване на "Марица Изток", но като дойдоха на власт, поеха ангажимент за редукция с 40% на вредните емисии. От ГЕРБ също подписаха "зелената сделка", припомни тя. - Радан Кънев сега тръби навсякъде, че "зелената сделка" трябва да бъде реформирана, хвали се, че постоянно бил спорел с Тимерманс. Но ние помним как през 2020 година той говореше, че всички, които предупреждавахме за опасностите, сме ретроградни манипулатори. Ето това хамелеонстване на политиците оставя лош вкус в устите на гражданите и разколебава хората да гласуват".
Лидерът на Коалиция "Солидарна България" е категорична, че квотите за вредни емисии трябва да бъдат предоговорени. "Те не са природна даденост, а са политическо решение, обясни Ваня Григорова. - То може да бъде променяно. Доказателство е Германия. Когато трябваше тя да се презапаси с въглища, изведнъж цената на квотите беше намалена. Дори временно бяха спрени санкциите срещу Русия. Когато Германия се запаси с достатъчно руски въглища, цената на емисиите беше вдигната".
Водачът на листата на Коалиция "Солидарна България" в Стара Загора Щерю Щерев, който е бивш директор на "Мини Марица-изток", посочи трите най-големи проблема в България - миграцията, влошеното образование и слабата икономика. "Като си затворим въглищните централи ще решим ли тези проблеми или напротив - ще ги задълбочим. Нека не забравяме, че с комплекса "Марица Изток" пряко или косвено са свързани съдбите на около 120 000 души, каза той. - В момента ТЕЦ-овете от "Марица Изток" работят с капацитет от 9%. Германските работят с 37%, полските с 67%, чешките с над 50%. При нас има и друг парадокс - колкото повече ВЕИ-та се включват да работят, толкова повече цената на тока расте. Защо? Защо не намалява?".
Щерю Щерев изрази опасение, че в един момент животът в България ще зависи изцяло от слънчевото греене. "Ще чакаме ли да изгрее слънце, за да изгладим, да изперем и да сготвим", пошегува се той.
Сутринта на празничния 24 май Ваня Григорова поднесе цветя пред бюста на Пейо Яворов в родната му къща-музей в Чирпан, а след това се срещна със симпатизанти от града. В сряда вечерта тя беше в Димитровград, а днес посети и Раднево. Срещите с гражданите преминаха при много голям интерес, а част от тях проявиха сериозен интерес за войната в Украйна. Беше поставен въпрос на Ваня Григорова и за това кой ще наложи санкции за вредни емисии на онези, които в момента имат интерес войната да продължи и въоръжават една от страните.