"Тази война се води на две равнища. Едното е чисто военното, което наблюдаваме в Украйна, а другото е войната от хибриден, пропаганден характер. Там трябва да търсим действията на Макрон".
Това коментира пред БНР журналистът Светослав Терзиев.
Той напомни, че в момента Франция не участва в никакви военни действия, а президентът на страната ясно каза, че в момента няма френски инструктори в Украйна.
Терзиев обясни защо се изостря толкова много войната на равнището на пропагандата:
"Франция и Русия имат вече много трудни взаимоотношения. Макрон беше последният, който се отказа да преговаря с Владимир Путин, даже беше критикуван, че продължава да преговаря с него или да търси контакти, докато другите западни лидери се бяха отказали. Той до последно търсеше възможност по някакъв начин да се разбере с него и да го насочи в друга посока.
Това не стана. Получи се друго – Русия тръгна да уврежда френските интереси, където може. Най-напред тя удари френските интереси в Африка, което е много болезнено за Франция. Естествено това не можеше да остави Макрон безразличен и той потърси ответна реакция. Тя дойде там, където на Русия е много болезнено – в нейния заден двор – Франция започна да снабдява с оръжия Армения, която е в конфликт с Азербайджан и която повече не разчита на гаранциите на Русия за мир и неутралитет, които имаше в рамките на много хлабавото обединение за взаимопомощ между държави от бившия Съветски съюз. Русия се усети много силно засегната, реагира остро и предупреди Франция, че ще има последици".
По думите му Русия се стреми да стъпи в Африка, да подгони французите и да настани своите интереси. Затова в сферата на хибридната война Макрон е толкова остър, отбеляза той.
"Той няма да започне военни действия срещу Русия, той не е Наполеон. Той няма да стигне до Москва, нито пък ще прати реално войници на фронта в Украйна, но по този начин той играе на нервите на Путин", обясни Терзиев.
Якоб Рос: Ако в Украйна има западни военни, те ще са мишена за руснаците
Според него европейските амбиции на Еманюел Макрон са възникнали, след като Германия се отказа от амбициите си да бъде лидер:
"След Ангела Меркел, Олаф Шолц се вижда, че е доста по-блед в европейския политически пейзаж. Макрон използва този период, за да се опита той да стане лидер, но някак тежестта на Франция в сравнение с Германия не е толкова голяма. Проблемът е, че лидерството в ЕС не е официално, то е неформално".
Журналистът посочи, че моторът на ЕС са и Франция, и Германия. ЕС възникна заради умиротворяването на тези държави, да се преодолеят техните вековни вражди, напомни той и подчерта, че това не трябва да се забравя. По думите му няма как Франция и Германия да не вървят заедно в ЕС. Ако някой лидер се опита да прави нещо самостоятелно, това създава проблеми за цяла Европа, категоричен бе Светослав Терзиев.
Нямаме ярко лидерство в Европа, от което имаме нужда, изказа мнението си той. Според него и на тези европейски избори са доста бледи политиците, които играят водеща роля.