Само един от четирима български работодатели смята, че правосъдната система в страната е добра. Едва един от сто казва, че тя е много добра. Това поставя България на предпоследно място в ЕС по оценка за независимостта на съдиите и съдилищата според проучване Евробарометър, цитирано от "Дневник".
Бизнесът в България посочва категорично кои са двата източника на натиск над съдиите. При възможност да посочат няколко отговора на първо място са поставили "икономически и други интереси" - за 62% това е основната причина, а други 21% са склонни да се съгласят с това твърдение. Но доста близо (57%) е делът на убедените, че това са властите и политиците. Други 22% казват, че общо взето действия на правителството и политиците са повлияли на оценката им за правосъдната система.
Само в Португалия в по-голяма степен (но разликата е от само един процентен пункт) предприемачите казват, че отрицателната им оценка е защото общественият статут на съдиите е твърде нисък, за да гарантира независимата им работа. В България така са отговорили 42% категорично (увеличение с 6 пункта за година) и още 25% казват, че това е донякъде причина.
Запитани как оценяват защитата на техните инвестиции, 18% отговарят, че много се съмняват, че са защитени от закона и съда. Други 37% се съмняват донякъде, което означава, че над половината предприемачи не са убедени, че съдът в България е мястото, което пази парите, имотите и активите им.
Данните показват, че оценката видимо се е влошила за една година (докато средният резултат за ЕС показва, че няма промяна) и днес в България е най-големият дял в ЕС на отговорили с "много лоша" съдебна система.
"Непредвидимо, непрозрачно административно поведение и трудности при оспорване на административни решения в съда" е най-споменаваната причина за безпокойството на компаниите за ефективността на защитата на инвестициите в България, Хърватия, Дания, Франция, Унгария, Ирландия, Италия и Полша.
В пет държави повече от половината компании казват намеса или натиск от икономически или др специфични интереси "много" обяснява тяхната оценка степента на независимост на съдебната система в тяхната страна. Това се отнася за Португалия (67%), България (62%), Кипър (56%), Словакия (56%) и Литва (53%).