Нещата в ДПС като са подвижните пясъци – накъдето задуха вятърът, пясъците отиват там. Това заяви в интервю за БНР Гюнер Тахир. До 1996 година, когато напуска ДПС, той е част от тясното партийно ръководство, а след това прави първия опит да даде алтернатива на етническите турци, създавайки Национално движение за права и свободи.
По повод провеждащата се среща на депутати и членове на ДПС в лятната резиденция на Ахмед Доган в Росенец, Гюнер Тахир коментира:
„Ахмед Доган както винаги е заел позицията на Зевс и се опитва от Олимп да заеме наистина ролята на почетен председател.“
На срещата присъства и Рамадан Аталай, който през седмицата обяви, че Ахмед Доган е препоръчал Движението да не подкрепя предлагания кабинет на ГЕРБ-СДС. След това народният представител беше изключен от парламентарната група на партията.
„Рамадан Аталай не съм сигурен, че ще стане новият силен човек, но съм сигурен, че е също толкова брутален и нахален колкото Делян Пеевски. Защото другите депутати, които бяха изключени или бяха принудени, не са толкова амбициозни и нахални, за да направят това което Аталай. Това се отрази добре на почетния председател, защото той си имаше вестоносец. Съжалявам колегите от ДПС, защото ако бяха нормална партия, тия процеси нямаше да се случват по този начин“, коментира в "Политически НЕкоректно" Гюнер Тахир.
По думите му, тези процеси започват от избора на двамата съпредседатели на 24 февруари и „преминават през първото заседание на 8 март на Централния съвет, когато членовете на Съвета дойдоха в София, за да може в рамките на 14 минути новият бос на кооперацията Делян Пеевски да им даде съответните заповеди и те да си тръгнат по места.“
„Джевдет Чакъров за едно е прав – не работят ръководните органи, няма заседания на парламентарна група, няма заседания на Централен съвет, вземат се еднолични решения и се пренебрегва другият съпредседател. В т.нар. „реакции“ на съответните областни ръководства за единение и обединение, се споменава "почетният председател Ахмед Доган и председателят Делян Пеевски", а не "съпредседателят". Никой не споменава Джевдет Чакъров….“
„Независимо как се развият събитията, Доган според мен трябва да има едно наум - той ги научи да бъдат такива. Той остави тази партия и самият той да бъдат оградени от клиентелисти, които накъдето духа вятърът, те тръгват на тази посока.“
Според Гюнер Тахир от вчера е задухал друг вятър и „онези кръгове, които седят зад двамата и продължават да са зад сянка, са се намесили и вятърът задуха към Доган".
„Оттук насетне вече почва обратното броене. Пеевски е свършен, но няма да бъде свършен веднага. Това ще отнеме малко време, тъй като предстоят евентуално извънредни парламентарни избори.“
"Тези, които навремето са създали Доган, тези, които са направили проекта ДПС, те отдавна , още през 2004 г. му препоръчаха Пеевски и оттогава започна неговата кариера. (..) Делян Пеевски беше подготвян за наследник на Ахмед Доган, защото именно онова задкулисие реши, че той вече си e изиграл ролята и по-млад човек трябва да поеме партията."
Гюнер Тахир прогнозира, че Делян Пеевски ще бъде съпредседател на ДПС в рамките на до 6, максимум 8 месеца.
По думите му, оттук насетне няма да има видимо напрежение между Пеевски и Доган:
„Пеевски също няма интерес и той да отиде в друга посока, която не е предвидима. Тези, които държат Доган, държат и Пеевски. Така че и двамата ще направят нещата много внимателно и постепенно във времето, така че да станат все едно са станали по обективен начин.“
Ще разберем кой е надделял по действията на Пеевски, смята още Гюнер Тахир:
„Делян Пеески няма да бъде толкова самоуверен. Ще започне да се съобразява със съпредседателя Джевдет Чакъров. Вече обяви, че няма повече да изключва депутати.“
„Ако наистина утре Доган вика и другите от ДПС, ще бъде лакмусът кои все още продължават да са плътно до Пеевски“, прогнозира още Гюнер Тахир.