Към момента МРРБ няма правно основание за премахване на съоръжението. Ако съдът каже, МРРБ ще събори подпорната стена на Алепу. Близо час продължи изслушването по темата за "подпорната стена във формата на хотел", която трябваше да стане къщичка за птички в Народното събрание.
Имаме висяща съдебна процедура, каза служебният министърът. Едва след окончателно решение на съда, тогава МРРБ ще предприеме всички закони действия за защита на Алепу, отбеляза news.bg.
Ако се постанови събаряне на съоръжението, то ще бъде премахнато. Но становища и изследванията показват, че укрепителното съоръжение върши работа.
Виолета Коритарова бе извикана на изслушване относно процесуалните действия, които ще бъдат предприети по компетентност във връзка с административна преписка, посочена в Решение № 6444/15.06.2023 г. По адм. Д. № 2564/2023 г. на Върховния административен съд, свързано с обект: Курортен комплекс "Алепу - Бриз вилидж", както и правните и фактически действия, планирани да бъдат извършени за недопускане застрояването на Курортен комплекс "Алепу-Бриз вилидж" и за отмяна на Разрешение за ползване № СТ-05-118/13.02.2020 г., издадено от началника на Дирекция за национален строителен контрол и разминаване на заявената позиция от министъра на околната среда и водите и поддържаната пред Съда обратна теза от представители на РИОСВ-Бургас, относно необходимостта от задължителна Оценка на въздействието върху околната среда за "Подпорния хотел" на Алепу, както осъщественият контрол от страна на Министерството на околната среда и водите в тази връзка.
Припомняме, че на 4 юли Върховният административен съд реши, че "подпорният хотел" на Алепу е законен, като 5-членният състав отмени акта на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков от правителството на Гълъб Донев, с който отказа да съгласува проекта, и реши, че действията му са незаконосъобразни.
Фирмата инвеститор "Бриз 2000" обяви, че проектът "Алепу вилидж" за строителството на жилищна сграда с 90 ваканционни апартамента ще бъде завършен.
Подпорната стена на Алепу се превърна в емблема на застрояването по Черноморието и използването на схеми. Макар и да доведе до голям скандал през 2020 г., вече веднъж бе спрян през пролетта на 2019 г., и три години няма особено развитие по казуса - укрепване на свлачище ли е, или е поредното строителство на хотел с бетони. Първите години ДНСК изобщо отричаше там да се строи.
Екозащитници изразиха предположение, че свлачището на плажа е било активирано умишлено, за да има претекст за изграждането на брегоукрепителното съоръжение, което обаче съмнително прилича на хотел. От Камарата на геодезистите определиха въпросната конструкция като гавра със закона.
Първият служебен регионален министър арх. Виолета Комитова също заяви, че казусът "Алепу" е абсурден и показва хаотичността в строителството, което пък е огледално на държавата. Такова бе мнението и на екоминистъра Асен Личев.