Макар изследване на Маркет Линкс да потопява рейтинга на ДПС - и така ПП-ДБ става отново втора сила - на практика голямата разлика с ГЕРБ остава.
А тя остава, защото ГЕРБ печели своето доверие не защото обещава бъдеще на България, а защото обещава протекция на своите гласоподаватели за техния сегашен статут. Т.е там никой не желае промяна.
А ПП-ДБ е много назад, защото обещава промяна, но засега не може да убеди повече хора, че те имат нужда от нея или могат да осъществят промяна, от която имат нужда.
Това написа на страницата си във Фейсбук икономистът Евгений Кънев. Ето и още от неговия коментар:
Има още няколко месеца до изборите и шансове за Промяна би имало само ако отново ПП-ДБ са близо до ГЕРБ. Тази промяна най-бързо може да се случи само с нови лица и силни акции по текущите проблеми на държавата. Освен голямата политика (по-рано наричана правда), има нужда от ярки действия по малката политика, свързана с ежедневните проблеми на хората - пожарите, безводието, поредицата взривове, джигитите по пътищата, полицейското насилие и пр. Точно както имаше голям отзвук от закона за домашното насилие.
Но нещо по-важно - в момента е нужно наистина тактическо (по Христо Иванов) сътрудничество за отстраняването на Пеевски от политическата сцена, което ще отпуши политическия процес. Колкото и да звучи безумно - в обозримо бъдеще единственият шанс за правителство е на ПП-ДБ с ГЕРБ и ДПС, но еманципирани от Пеевски.
Логиката не е просто евроатлантическа, макар това да е второ по важност. Първо по важност е запазването на парламентарната република. А Борисов и Доган ще я пазят, защото оттам идва политическата им сила.
Забележете - силата на Радев идва не от парламента, а от позицията му на брокер в политическия процес. И скоро той може да възстанови своите позиции, загубени в поправките на Конституцията чрез назначаване на двама нови съдии, които да заменят двама с изтекъл мандат, но подкрепили ограничаването на правомощията му. В този контекст, Радев ще изгуби мотивация да влиза на терен, а ще се стреми да заличи парламентарната република чрез блокиране на възможността за съставяне на правителства. И да управлява служебно. За целта ще използва цели четири (!) партии, които биха получили власт през свои служебни министри, отколкото по парламентарен път.
Доколкото ИТН, Възраждане и Величие са откровено деструктивни партии, които блокират всякакви проевропейски и продемократични реформи, то те са чудесни съучастници на Радев, а вероятно се командват и от един център. По руски модел, всички те искат държавно устройство със силен вожд - и точно по подобие на безконтролния главен прокурор - този вожд да бъде използван за руски геополитически цели. Много вероятно към този лагер да се пришие и БСП. Забележете - новият временен лидер Гуцанов е от Варна. От Варна е и Копейкин. От Варна е и Ивелин Михайлов. Единствено Слави не е от Варна, но той пък е от пловдивския кръг на почетния руски консул, към който принадлежи и Радев.
И като теглим чертата - остава да се надяваме на еманципираните Борисов и Доган, които все още Западът разглежда като съюзници - Кючук стана шеф на правната комисия на европарламента, а Радев (ГЕРБ) е негов заместник. Габриел я готвят за висок пост в НАТО.
И така, докато ПП-ДБ - ако се съхрани - не се научи как да спечели избори.