Има цялостно обществено усещане, че това повече не може да продължава и партиите в НС трябва да понесат отговорността да съставят правителство, защото иначе ще има много силен обратен знак по отношение на самите партии.
Това каза пред БНР Геновева Петрова, социолог от "Алфа рисърч" и коментира:
"Партиите не излъчват сигнали към избирателите си сигнали, с които да мотивират тяхното участие на изборите и подкрепа за действията, които предприемат".
"Нямаме основание да очакваме самите партии да ни предложат нещо ново и различно. Те ни предлагаха всичко, което беше прието все пак по-лесно или по-трудно от избирателите, но самите партии не го износиха докрай", добави тя.
Според Петрова някакво предизвикателство на обществото към партиите би могло да ги дисциплинира и за предстоящите избори да подходят по-различно:
"Никога досега не сме чули партиите да заявят предварително в какви управленски формули биха влезли след изборите. Нещо, което техни държави в Европа правят често - заявяват в какви коалиционни формули биха влезли. За да се случи подобно нещо и у нас трябва да има постоянно настояване от страна на обществото и на медиите към подобно поведение на партиите. Иначе рискуваме да влезем за пореден път в кампания с обвинения, която видяхме, че не дава резултат".
Геновева Петрова подчерта, че партиите дебатират и постигат консенсус на базата на политическа технология:
"Ако разговорът за политическата система бъде воден по начин, по който до момента текат политическите разговори в страната, като общество не трябва да допускаме да се стига до такъв разговор. Ако има реални социални, политически, ценностни и идеологически предпоставки да се води такъв разговор, това вече е друг въпрос. Но към момента такива предпоставки аз не виждам в България".