1585 са вече депозитните сметки, в които има суми над 1 милион лева.
Броят им непрекъснато расте – сега те са с 271 повече в сравнение с първото полугодие на 2023 г., а само за последното тримесечие са се увеличили със 77. Още 20 души са поискали заеми над 1 милион лева през второто тримесечие на годината.
Това показват данните на БНБ за юни.
Броят на депозитите с над 1 милион лева вероятно не е равен на този на реалните милионери, тъй като може да има един собственик с няколко сметки.
Напук на ниските лихви, спестяванията на домакинствата продължават да растат. Тенденцията е броят на сметките леко да намалява, но сумите в тях да се увеличават. Най-бързо продължават да растат тези между 50 000 и 100 хил. лв., а най-бързо намаляват малките – с до 5000 лв. в тях.
Статистиката на централната банка показва, че се запазва тенденцията спестяванията да са около два пъти повече от отпуснатите заеми и да растат с темпове, близки до ръста на доходите, се запазва. Това означава, че банките все още разполагат с достатъчно евтини пари за кредитиране и няма причини да повишават лихвите.
Още 20 души са поискали заеми над 1 милион лева през второто тримесечие на годината. За същия период на 2023 годита те са били 13. Най-често българите теглят кредити за покупка на дом, ремонт, образование, а през летния сезон - и за почивки.
В края на юни броят на кредитните сметки на домакинствата вече е над 2 млрд., а размерът на получените заеми е половината от спестените пари от хората - 42,2 млрд. лева. Най-честите молби за заеми от населението са за суми от 100 хил. до 250 хил. лв.
Фирмените кредити са повече от спестяванията - бизнесът е получил като заеми 46,7 млрд. лева, а най-честият размер на исканите суми е за над 1 милион лева, сочи още банковата статистика.
От статистиката на БНБ прави впечатление, че има истински бум в изтеглените кредити от домакинствата за над 1 млн. лева. В края на юни бройката им е достигнала 258, като на годишна база те се увеличават с 88, което означава над 50%.