Новината, че авария в газопреносната система е причина за взрива в Севлиево, който буквално вдигна къща във въздуха, уби 10-годишно момче и рани тежко 15-годишната му сестра, предизвика силни притеснения в целия град, съобщиха от bTV.
Газификацията в Севлиево е 80%, а местните се опасяват, че такъв инцидент може да се случи навсякъде.
„Беше много страшно, притесняваме се. Още повече ни тревожи да не се случи на други места”, обясни съсед от същата улица.
„Не мога да заспя, не мога да я спра, не мога да я махна мисълта за това”, оплака се съседка.
Бабата и дядото на починалото момче разказаха, че са усещали миризма на газ, но не са сигнализирали, защото са подозирали, че тя идва от малка газова бутилка в коридора на къщата.
Бабата обясни, че при извършването на ремонтни работи по-рано тази година са получили уверението на кмета, че няма опасност от изтичане на газ или пожар.
Ремонтът на улицата е приключил на 20 февруари. Изпълнителният директор на газоразпределителното дружество в Севлиево Момчил Момчилов обясни, че последното замерване на тръбите е от 4 март и заключението било, че загуби няма.
Оказва се обаче, че тръбата е изтъняла от едната страна и се е появил теч при ремонт на ВиК системата преди около три години.
Според експерта по газ Пламен Пенчев, главен асистент в Техническия университет в Габрово, случаят е „някакъв прецедент”, описан научно „само в дебелите книги”.
„Причината е абсолютна немарливост. Метанът да бъде всмукан в тръби и ВиК канализация, което е възможно, ако някакви камъни са натиснали тръбата. Самият факт че е станало, не вярвам да е умишлено”, обясни той. По думите му, в едно помещение метанът трябва да е между 5% и 15%, за да може да се самозапали, както е станало в случая. Според Пенчев обаче насищането е било продължителен процес.
Въпреки че причината за трагичния инцидент е вече ясна, неясен остава виновникът. Не е ясно също коя е фирмата, копала преди години и причинила аварията.