Обединението за честни избори изготвя анализ на рисковите секции, където има странно електорално поведение – изкривяване на вота спрямо съседни секции или спрямо самата община. С честите избори може да видим как община като Хитрино рязко сменя своите преференции. Има такива места и в София.
Това обясни в интервю за БНР Стоил Цицелков от Сдружението за честни избори (ОЧИ).
Много по-важни от министъра на вътрешните работи са фигурите на местните полицейски ръководители по места, чиито имена не чуваме и не ги обсъждаме, коментира Стоил Цицелков в предаването "Преди всички".
"Фигурата на министъра не е толкова ключова, колкото се опитват да ни убедят, освен ако той не издава директни заповеди."
Всеки елемент от веригата, който не е осветен, може да бъде използван от някой участник за негови цели, допълни той.
Калин Стоянов като човек от системата би трябвало вече да ни разкаже по-конкретно, смята Цицелков, запитан за записа на ПП-ДБ, в който се говореше за "ала-бала".
Като гласоподаватели се отчайваме, защото гласуваме за хора, които не знаем какво ще направят като влязат в парламента, отбеляза в заключение той.
Важно е как се измерва контролираният вот – десетки хиляди е най-консервативната оценка, посочи Цицелков. Според ОЧИ той възлиза дори на 200 000 гласа.
"В предизборна кампания чуваме буквално фантасмагории, измислици – машини, че едва ли не от Кремъл и САЩ някой ще ги контролира, с кодове. Фолклорът е много богат", коментира на този фон Стоил Цицелков.
В периодите между изборите трябва да се прави анализ, категоричен е експертът, който критикува ЦИК за липсата на подобни анализи, които да подобрят изборния процес.
По думите му, от сигналите за изборни нарушения "трябва да се впечатлят правоохранителните и правораздавателните органи".
ОЧИ изпраща наблюдатели по двойки, така че нито един момент от изборния процес да не остава без контрол, поясни Цицелков.
"Там виждаме рязък контраст, рязка разлика със съседни секции и активността спада."