Партиите "Има такъв народ" и "Величие" биха изпаднали от следващия парламент, ако изборите се проведат сега. Това показва социологическо проучване на "Маркет линкс" и Би Ти Ви, проведено сред 1038 човека в периода 14-25 август.
Подредбата на партиите в парламента би изглеждала така - ГЕРБ-СДС биха получили 21.9% от гласовете, на второ място са ДПС с 15.4%, следват ПП-ДБ - с 14.3%, "Възраждане" - с 11.5% и БСП - 6.2%. Засега ИТН остава под 4%-та бариера с 3.2%, а Величие - с едва 2%.
ДПС, но монолитна като партия, отново е втора политическа сила, получавайки подкрепата на 15,4% от заявилите, че ще гласуват на предсрочния парламентарен вот през октомври. Ако се яви като две отделни фракции - на Ахмед Доган и на Делян Пеевски, то и двете ще влязат в следващото Народно събрание. Неизвестната е само коя с колко.
Този извод направи социологът от "Маркет линкс" Добромир Живков, представяйки в сутрешния блок на бТВ последното проучване на агенцията, финансирано от телевизията. То е проведено в периода 13-23 август сред 1038 пълнолетни граждани.
Заради неизвестните във войната Доган/Пеевски, ескалирала вчера с решението на хората на Доган да изключат Пеевски и компания от партията, Живков подчерта, че към момента социологията мери ДПС като монолитна партия. "Вероятно този резултат няма да е същият на изборите - в зависимост от това как ще се развият събитията. Дори да се раздели ДПС на две фракции, и двете имат място в следващия парламент", посочи той.
Само 42% от гражданите са мобилизирани да гласуват на следващите избори, макар кампанията още да не е стартирала, показва още изследването. Относно степента на решимост за подкрепа на дадени партии и коалиции данните показват, че 45% от хората са сигурни за кого ще гласуват. "Над 700 хиляди души обаче предстои да решат за кого ще гласуват, което означава, че кампанията ще е решаваща", смята Живков.
Доста ниско доверие регистрира първият служебен кабинет на Димитър Главчев, показват данните на "Маркет Линкс". Доверието в него е едва 15%, а недоверието - 51%. Подобни бяха процентите и в края на кабинета "Денков". За сравнение - при кабинета на Гълъб Донев доверието бе близо 26 на сто. Рекордно ниско доверие имат хората и в Народното събрание - едва 7% срещу 72% неодобрение. "Това означава, че 3/4 от хората смятат, че парламентът не може да работи както трябва", коментира Добромир Живков.