Въобще не е ясно като какви ще се явят на изборите някои от основните играчи – БСП, ДПС, ПП-ДБ, и кои нови играчи ще прескочат четирипроцентовата бариера.
Това каза пред БНР журналистът и създател на сайта "Гласове" Явор Дачков.
По-вероятно е ДПС да се яви като две ДПС-та. Вероятно БСП ще се яви като широка коалиция, която ще съдържа в абревиатурата си БСП, изрази предположение той.
"Пеевски си взима партията от Доган и държавата му помага за това. Ахмед Доган няма кой знае какви лостове за съпротива. Пеевски има силни позиции в апарата на ДПС, ще продължава да се опитва да пречи на ДПС. Електорално ДПС на Доган има по-голяма тежест."
Почти всички анализатори са на мнение, че Пеевски ще влезе с купен вот, допълни той.
Журналистът нарече "дъно" това цялата държава да наблюдава как един човек командва всичко. Като "много елементарна и обикновена корупция" Дачков описа това, че говорители в медиите "защитават Пеевски от сутрин до вечер".
"Виждаме от сутрин до вечер, както за войната в Украйна – същия рефлекс да бъдеш с победителите и големите пари. Има защитници, адвокати на Делян Пеевски, които представляват абсолютен срам за журналистиката. Грозна гледка. А човекът явно има много пари, които е откраднал през годините, и ги раздава щедро, за да оцелее в политиката. Никой не се свени да взема от тази баница."
Човекът на ПП-ДБ в Конституционния съд Белазелков гласува за Пеевски. Само един глас трябваше тези промени да паднат, припомни Явор Дачков за промените в Конституцията, които оцеляха заради паритета на гласове в КС.
Прокуратура и полиция за първи път се намесват в частно-правен спор между съдружници. ДПС на Доган са прави, че действат бухалки, коментира Дачков в предаването "Преди всички".
"Проблемът на ДПС – Доган е, че те отгледаха тази бухалка. Те я нарекоха "феномен".
България без Пеевски трябваше да се случи много отдавна, подчерта той.
"Би трябвало Пеевски да изпадне в изолация след изборите. Дори да влезе в парламента, ще го направи с 15-20 депутати, от които не зависи нищо. На следващите избори ще се окаже в ролята на токсичния политик. Парламентът ще бъде много раздробен."
Няма да е чудно и след следващите избори да не се получи стабилно мнозинство. Всичко зависи от активността на избирателите, посочи журналистът.