Това, което получи България като ресор от ЕК е възможност, която се дава на страната ни да се докаже в рамките на следващата Европейска комисия и на българския комисар. Ресорът “Стартъпи, изследователска дейност и иновации" е нов и предполага две възможности - да се развие законодателство в посока да се подкрепят иновациите, стартъпите в ЕС, тоест икономическият растеж, в контекста на новите силно дигитализирани икономики в третото десетилетие на XXI век. И възможност ние да се утвърдим като една от държавите, която е била водеща при инициирането на подобен род политики.
Това каза пред “Фокус", политологът и експерт по политическа интеграция на Европейския съюз Иван Начев.
“Беше ясно, че ние не можем да очакваме голям ресор като “Енергетика" и “Регионално развитие", тъй като България не е пример нито за едното, нито за другото. Логично е да не разчитаме на такива големи ресори, както и на ресора, свързан с разширяването. Естествено беше да получим някакъв периферен ресор, тъй като преговорите, които се водиха от служебното правителство нямат тежестта на правителство, излъчено от националния парламент. Зад едно законно легитимно правителство излъчено от парламента, все пак има политическо мнозинство, което го крепи, а такова не стои зад служебното правителство", обясни Начев.
По думите му засилването на ролята на Румъния е резултат от желанието на Фон дер Лейен да балансира интересите на източноевропейските и западноевропейските страни, и интересите на големите страни спрямо малките страни. "Пазят се баланси, които да гарантират влиянието на ЕС в определени региони. В Източна Европа Румъния излиза като водеща държава. Причините са, че в голяма част от източноевропейските държави България, Полша, Унгария, които са близо до Украйна има демокрации, които се поставят под съмнение, където правата на човека се поставят под съмнение. Румъния в последните години изпревари всички, включително и България. Макар и извън Шенген и Еврозоната, Румъния показа, че води борба с корупцията и защитава правата на гражданите. В контекста на войната с Украйна Румъния запази най-стабилна позиция през всички тези години", отбеляза Иван Начев.
Според него в Европейскя парламент предстои на българските евродепутати да търсят и правят коалиции в ЕП, за да може да мине кандидатурата на г-жа Захариева. "Тъй като тя не е безпроблемна, има публикации в Западна Европа, които коментират нейното политическо битие и скандали, свързани с нейната политическа дейност и членове на семейството ѝ. И това може да хвърли сянка върху изслушването ѝ. Процедурата включва не само одобряване от страна на ЕП, а и одобряване от най-висшата институция на ЕС, където са държавните и правителствените ръководители, т.е. трябва да се търси баланс и в друга посока. България все още не си е свършила докрай работата, за да получи подкрепа на тези две равнища за кандидатурата на г-жа Захариева", заключи Иван Начев.
Източник: www.focus-news.net