Днес е крайна дата, на която всички земеделци очакват да получат т. нар. украинска помощ.
Съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев обаче смята, че 58 000 души вероятно ще останат разочаровани.
"В МЗХ знаем, че има абсолютна готовност за разплащане, всичко е подготвено, но няма пари. Тук въпросът е във финансовото министерство какво се случва", обясни той пред БНР.
Според него преди изборите парите трябва да се получат. "Предизборно ще е неприятно да има протести в цялата страна, а такива със сигурност ще има, ако нещата загрубеят", предупреди той.
По негови думи животновъдите са голям проблем на държавата.
"Фермер ми се жалва, изпраща ми решение на съда, в което съдът го задължава да затвори фермата си - да я измести от населеното място, да я мести някъде, ако иска да отглежда животни. Какво са селата - не са ли места, в които се произвежда храната на българина? Или селата ще ги правим всичките туристически дестинации?", изрази недоумение Караколев.
Той посочи, че 90% от животновъдите не могат да си позволят това. От десет такива предписания осем ферми затварят.
"Няма да се учудваме защо процентът на вносно месо е такъв. Ще става все по-висок", прогнозира Караколев.
По негови думи 20% от фермите в България са в населени места и могат да очакват такъв тип дела.
Той заяви, че в Гърция ситуацията с чумата е сериозна - там огнищата са близо 70.
Караколев обясни, че колкото повече се захлажда времето, толкова по-лесно става разпространението на вируса и по-трудно - справянето с него.
Относно ситуацията с чумата в България той изрази мнение, че единствено късметът и чудото ни спасяват.
Караколев коментира и недобросъвестните практики у нас: "В момента глобата на един недобросъвестен преработвател, без значение дали на мляко, месо или друго, е 2 000 лв. Той днес прави оборот 20-30 или 50 000 лв. Как ще го уплашиш с твоите 2 000 лв.?", запита риторично той.
Караколев отбеляза големите глоби в другите държави, които не допускат такива недобросъвестни практики на пазара.
Той посочи, че от Асоциацията водят разговори с акредитирана лаборатория в Германия, на която ще изпращат овчи продукти. При установяване на неестетсвени компоненти - чужди на овчето мляко, ще излизаме с имена и ще обявяваме какви са резултатите с документи от проверките, съобщи той. Според него това вероятно ще се случи от началото на следващата година.