България не рециклира 93% от отпадъците, които се генерират у нас.
Това поставя страната ни на второ място в ЕС, при които по-голяма част от отпадъците не е била оползотворена, а е била депонирани в депа за отпадъци или е била изхвърлена чрез други способи, показват данните на Евростат.
В нашата страна по този начин са били третирани 93 на сто от всички отпадъци, които са били генерирани през 2022 година. Първа по този показател преди нас е само била Румъния (93,8 на сто от всички отпадъци), а трета - Финландия (81 на сто).
Оползотворяването на отпадъците може да включва тяхното рециклиране и използване на получените продукт, както и отделянето от тях на продукти и елементи, които може да бъдат ползвани отново. Отпадъците може да бъда оползотворени и при изгарянето на тази част от тях, която няма да доведе до сериозно замърсяване на въздуха. Съответно може да бъде използвана енергията, която се генерира при този процес (6,4 на сто от третираните отпадъци през 2022 г.), посочва Евростат.
Сред страните от Европейския съюз, които са рециклирали най-голяма част от генерираните на тяхна територия отпадъци, през 2022 г. водеща е била Италия (85,6 на сто), следвана от Белгия и Словакия (по 68,3 на сто).
В страните от Европейския съюз са били третирани 1,99 милиарда тона отпадъци през 2022 година. От тях 61,4 на сто са били преработени и използвани отново, а 38,6 на сто са били депонирани в депа за отпадъци или са били изхвърлени чрез други способи.
Отидете към основна версия
18 Октомври, 2024 12:10 1 118 22
97% от отпадъците в България не се рециклират
Това поставя страната ни на второ място в ЕС, при които по-голяма част от отпадъците не е била оползотворена, а е била депонирани в депа за отпадъци или е била изхвърлена чрез други способи
Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.