"Представянето на „Планът за победа” на Зеленски е първият повод да се води официално дискусия между лидерите за присъединяването на Украйна към НАТО и една част от тях изказаха резерви. Германският канцлер Олаф Шолц каза, че е твърде рано да се мисли за това не само защото територията на Украйна е окупирана, а защото разширяването на НАТО е доста по-сложно". Това заяви Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика, в студиото на „Офанзива с Любо Огнянов“ по NOVA NEWS.
„Ние в ЕС имаме опит. Орбан от много време блокира решения, свързани с Украйна. Този опит ще се прехвърли и в НАТО", каза още тя. Според нея подкрепата на Запада за Украйна е достатъчна "колкото фронта да не колабира, но не е достатъчна за контраофанзива, за отблъскване на Русия", каза тя.
"Членството на Украйна в НАТО не означава, че ще се разполагат ядрени оръжия на територията на страната, а по-скоро че страните членки ще бъдат част от гаранцията, че след някакъв вид примирие, НАТО ще бъде гарант за сигурността на Украйна", смята Чернева. По думите ѝ целта на всяко едно примирие трябва да е трайно решение, което да предотврати следваща атака.
Тя коментира и важността на резултата от предстоящите президентски избори в САЩ за ситуацията в Украйна. "За Европа Харис ще бъде много по-малко стресова промяна. Политиката на Байдън е подкрепа за Украйна и Харис ще продължи тази линия", посочи Чернева. Според нея при евентуална победа на Тръмп съществуват два варианта: "Единият е да сложи страните на масата на преговорите, което далеч няма да е толкова лесно. Другият вариант е рязко прекъсване на американската подкрепа". За Чернева това прекъсване ще представлява липса, която няма да може да бъде компенсирана с европейски капацитети.