Въвеждане на необлагаем минимум и промяна на данъчната скала. Това предложение направи пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа".
"Не съм сигурен доколко правилно е калкулиран потенциалният дефицит от 18 млрд. лева за догодина, политиците обичат да плашат хората", коментира той и предложи възможност да се търси компенсиране на този дефицит, като "увеличим данъците върху доходите на работодателите, понеже те искат да намаляват заплатите".
Според Манолов трябва да бъдат частично възвърнати нивата на осигурителните вноски.
Той посочи, че осигурителната система е била лишена от 25% от собствените си приходи:
"След 2000 година, а и още от края на 90-те, всичко започна със създаването на Здравната каса, заради което бяха извадени 2% от осигуровките за пенсия и за други неща, след което бяха извадени и още - за насърчаване на бизнеса - и осигурителната система беше лишена от 25% от собствените си приходи. Това, което сега виждаме като дефицит, не би трябвало да изненадва никого. То не е дефицит, просто тези пари се събират по някакъв друг ред, а не през осигурителни вноски, т.е. през данъци".
Това няма да реши проблема с дефицита в осигурителната система, но ще го смекчи, смята президент на КТ "Подкрепа".
Манолов изказа мнение, че намалените ставки на ДДС по време на Covid пандемията трябва да бъдат възстановени на предходните им нива.