Делегация от Министерството на отбраната, водена от заместник-министър Радостин Илиев Българска участва днес, 2 ноември, във възпоминателна церемония за Архангелова задушница на българското военно гробище в село Цапари, община Битоля, в Република Северна Македония.
"Военната ни история е изпълнена с премери на храброст и геройство. Подобен е и случаят тук, недалеч от планината Пелистер и Баба планина. През пролетта на 1917 г., разположените тук Шеста и Осма пехотни дивизии - Бдинци и Тунджанска, в продължение на три месеца отстояват позициите си успешно. Успяват с умение и храброст да победят многократно превъзхождащ ги противник. По този начин провалят цялата пролетна офанзива на Антантата“, каза в словото си заместник-министър Илиев. Той подчерта, че победата е постигната с цената на много свидни жертви и е подпомогната от местното население от региона. "Тези офицери и войници дават живота си за защитата на националния интерес. Те изпълниха достойно и докрай своя дълг към Родината и заслужават нашата почит и преклонение“, каза още заместник-министърът на отбраната.
В ритуала участваха директорът на дирекция "Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ Димитър Илиев, бригаден генерал Димитър Хлебаров, директор на дирекция "Комуникационни и информационни системи“ в министерството на отбраната, курсанти от Висшето военновъздушно училище "Г. Бенковски“, българският посланик в Северна Македония Желязко Радуков. В знак на признателност пред паметника на загиналите български офицери и войници по време на Първата световна война бяха положени венци и цветя от името на министъра на отбраната и началника на отбраната. В църквата "Св. Георги“ бе отслужена заупокойна панихида. Отбелязването на Архангелова задушница бе организирано със съдействието на българското посолство и Службата на военния аташе в Скопие.
По-рано, на 1 ноември, заместник-министър Радостин Илиев и водената от него делегация положиха цветя пред паметника на 193-мата български офицери и войници край село Дреново, община Кавадарци, пред паметната плоча на загиналите български офицери и войници в българо-германското военно гробище в град Прилеп и пред паметника на загиналите български офицери и войници в двора на църквата в село Беранци, община Битоля.
За втора поредна година, с военен ритуал и заупокойна панихида в международното военно гробище "Мирча чел Бътрън“ край село Мирча вода, окръг Констанца в Румъния бе отбелязана Архангелова задушница. Инициативата е на Министерството на отбраната, а събитието се организира със съдействието на Посолството на Република България в Букурещ и Службата на военния аташе.
В церемонията участваха извънредният и пълномощен посланик на България в Румъния Н. Пр. Радко Влайков, бригаден генерал Иван Иванов - заместник-началник на Щаба по операциите в Щаба на многонационалния корпус "Югоизток“ в град Сибиу, полковник Станчо Станчев – декан на Факултет "Артилерия, ПВО и КИС“ към НВУ "Васил Левски, български и румънски военнослужещи от Щаба на многонационалната дивизия "Югоизток“ (MND-SE) и щабният елемент за интегриране на силите на НАТО в Букурещ (NFIU-ROU), курсанти от НВУ "Васил Левски“, военнослужещи от Сухопътните сили на Румъния, оркестърът на ВМС на Румъния, както и представители на румънската неправителствена организация "Култ към героите“. Заупокойната панихида бе отслужена от епископа на Томиска епископия в съслужение с български и румънски свещеници.
В международното военно гробище "Мирча чел Бътрън“ са положени тленните останки на над 5 000 воини от четири национални армии - Румъния, Германия, Русия и България, загинали на Добруджанския фронт по време на Първата световна война. Гробището е едно от най-големите извън територията на България по брой на погребаните в него български военни – около 200, чийто надгробия са обособени в специален сектор.
Отидете към основна версия
2 Ноември, 2024 20:09 10 057 11
Министерството на отбраната почете паметта на българските воини в Република Северна Македония и в Румъния
Военната ни история е изпълнена с премери на храброст и геройство
Снимка: МО
Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 22 гласа.