Наблюдаваме три години и половина непрекъсната ерозия на основните политически институции и клонове на властта. В момента тече един процес на подкопаване на легитимността на парламента. Наистина можем да се окажем в една институционална криза, свързана и със законодателната власт. Това ще даде тласък на политическата криза. Това заяви политологът доц. Огнян Минчев в ефира на Nova News.
„Както разломът между статукво и промяна, който се появи с протестите през 2020 г., така и геополитическият запад, а също и разломът ляво-дясно – всички те правят невъзможно обединяването на политическите фракции в едно що-годе стабилно мнозинство“, обясни той.
Политологът сподели, че му е трудно да прецени дали БСП ще подкрепи Силви Кирилов или ще продължи да настоява за своята кандидатура за председател на парламента: „Но това, което е извън всякакво съмнение, е че блокажът следва и от противопоставянето на няколко основни фигури в политическото пространство у нас. Имаме основните фигури на статуквото – Бойко Борисов и Делян Пеевски, имаме и фигурата на Румен Радев, който вече не се задоволява с това да бъде просто принципал на поредица служебни правителства, над които има пълен контрол, а иска и сериозна промяна, която да му гарантира една перспективна лична власт. Тези трансформации на парламентарните фракции са във връзка и с опитите на Радев да организира свое функционално мнозинство в това НС, което да му даде възможност да заеме ролята си на ключовата политическа фигура.“
Според политолога за всички е очевидно, че Радев има сериозно влияние върху БСП, като сега е по-голямо, отколкото когато Нинова беше лидер на партията. По думите му можем да очакваме БСП да се присъедини към пропрезидентското мнозинство.
„Струва ми се, че в тази ситуация можем да сме сигурни в едно – Румен Радев иска избори и иска достатъчно дълъг период на свое еднолично управление до тези избори, за да оглави и времето след осмите парламентарни избори. Някои от антисистемните партии по периферията на парламента също искат избори, но не мисля, че разумните хора в основните партии искат това. Поредицата от седем избори за три години и половина нанася удар върху престижа и легитимността върху партиите и лидерите им“, категоричен е доц. Минчев.
„Загубите при нови избори ще бъдат продължаващо намаляване на политическото влияние. На последните избори имаше оживяване на „политическия пазар“. Ако в тази ситуация отидем на още едни предсрочни избори, сривът на интереса на гражданите ще бъде вече доста по-сериозен от наблюдаваното досега и способността на системните партии да убедят поддръжниците си и перифериите си, че имат реалната възможност да управляват страната, вече ще бъде сведена до минимум“, добави още той.