„Фалшиви избори родиха фалшив парламент, а той може да роди само фалшиво управление. Не ни трябва това. Ето защо, подкрепям пълната касация на изборите и като депутат от 50-то Народно събрание подписах искането до Конституционния съд, заедно с още 58 народни представители“.
Това заяви политологът и независим депутат в 50-я парламент Калоян Методиев в предаването „Делници“ на Евроком.
„Рибата винаги се вмирисва от главата“, каза Калоян Методиев в разговора за политиката и за агресията, която виждаме по улиците, в моловете. По думите му един политик трябва да създава модел на поведение. Той даде пример с държави, изградили такива успешни модели като Канада, Сингапур, в които вежливостта, обноските са поставени на първо място. „Когато тази система на човешки отношения работи, се подреждат и останалите - икономика, сигурност, здравеопазване, нетърпимост към корупция. Това е изпуснато в България, а парламентът, който наблюдаваме сега, генерира възможно най-големия хашлашки език“, коментира политологът и се обърна към зрителите: „Мисля като мнозинството от вас като епитети за този парламент. Такова дъно в българския парламент не е имало“.
„Тази партийна система е изчерпана – това е нейния финал като продуктивност, като възможност да роди нещо полезно за обществото. А политиката трябва да създава някакъв продукт – сегашният политически елит показа, че не може да го прави, въпросът е кой ще изнесе трупа на тази партийна система от сцената“, посочи в коментара си Калоян Методиев и добави:
„Политическият елит и партийната система в комплект с всичките власти - президентска и парламентарна, трябва да си отиде, защото е доказано, че това не е котка, която лови мишки. На българския народ му трябва спокойствие, скорост, да догонва другите европейски държави, икономическо развитие с производство, работни места, прекратяване на корупционните практики в здравеопазването, социалните програми да вървят“.
Попитан за парламентарната група на „БСП-Обединена левица“, политологът посочи, че това е най-дясната група в този парламент, от гледна точка на профила ѝ. „Няма друга ПГ с такъв тежък бизнес профил – с представители на едрите работодатели, едрия капитал, на най-големите частни собственици, Някъде по трасето се къса връзката между това да се наричат лява, социалистическа партия и профила им. Ако може някой, нека ми обясни връзката между това БСП, което наблюдаваме в момента, свързано с ГЕРБ и ДПС на Пеевски и лявото, социалистическото“, каза още Калоян Методиев.
„Времето не работи за Борисов, Той се е заинатил. 7-ми път, печели избори вече със средни резултати, при ниска избирателна активност, но е запушил системата, отказва да приеме действителността. Той си мислеше, че ще се върне на бял кон, че ще направи системата „Аденауер“ – няма да се получи“, заяви още в анализа си за политическата картина днес политологът и припомни:
„Неслучайно казах, че по времето на неговите 3 управления България зае последно място по редица важни показатели в ЕС. Гарантираше някаква стабилност, но това беше фалшива стабилност – на застоя, на най-високата смъртност и най-ниска продължителност на живота. А това са най-силните индикатори за качеството на живот на едно общество“,
За случващото се в парламента: „Ставаме свидетели на задкулисен натиск, върха на пародията бяха почивки на всеки 15 минути, заминаваха по някакви стаи, очевидно става дума за договорки и редене на служебен кабинет. Неслучайно Зафиров, печалният председател на БСП, в изказването си вчера постави въпроса кой ще е вътрешен министър. Ние избираме председател на парламент, той говори за вътрешен министър. Тези хора не говорят за това да стабилизират държавата, да изберат председател и тръгне законодателна програма, да има бюджет, нещо за хората да се направи. Идеята е кой ще има министъра на МВР, за да може да прави чадъри над купуването на гласове и се крадат изборите. МВР е превърнато в някакъв чадър, Зафиров днес си го каза – кой ще ви е министър на МВР и ще гласуваме за вас“, коментира в студиото на Евроком Калоян Методиев.
И в разговора за избора добави: „Трябва да се гласува за реални неща, за хора, които са доказали, че могат да ни изведат и в икономиката на първо място, и в социална политика, за хора, които си спазват обещанията. Като е казал: ще направя 1, 2,3 – влиза в парламента и прави 1, 2,3. Няма смисъл от лозунгарство. Защото тази ситуация ще роди още по-креслива кампания следващия път, по-радикални движения. Трябва да мислим с главите си и на базата на опита“.
Попитан за новия проект, за който загатна Корнелия Нинова, Калоян Методиев каза: „Разговаряме, обмисляме идеи, като сме готови тя ще го обяви“.
На въпроса за евентуален нов проект на президента бившият началник на кабинет на Румен Радев отговори: „Виждам, че се дискутира усилено в медиите. Ако прави нещо, ще го прави чрез определени кметове в страната като инфраструктура. Защото видях, че при посещението в Азия в делегацията беше взел кметове със себе си. Макар, че при тази ситуация кметът на София Васил Терзиев не трябваше да е там. София ври и кипи с тези побоища“, посочи Калоян Методиев.
„Агресията и насилието на публични места излиза от контрол“, заяви в разговора за тревожната обществена тема днес Калоян Методиев, който от години пише статии по темата и като депутат подготви въпрос до министъра на МВР за насилието в моловете.
„Имаме ескалиращ социален проблем с агресията. Хулиганите създават модели на подражание, привличат нови хора в бандите си, тормозят добрите ученици, демонстрират неуважение към възрастните. За последните дни социални мрежи и медии са залети от случаи на насилие в молове и по улиците. Футболни банди се гавриха с деца и ги събличаха в магазин в „Люлин“. Кадрите са по всички телевизии. Бандите са облечени в черни анцузи с качулки, бръснати глави… Това е един типаж. И тези банди не са паднали от небето“, посочи политологът.
По думите му, за жалост, медиите и обществото са избухнали след като отново има невинни хора в болниците. „Вчера цялата държава се изсипа пред моловете - но това е пожарна, палиативна мярка. Като спрете тези банди сега, по този начин – те ще изчезнат ли? Не“, реагира Методиев.
Той бе категоричен: „Това е политически въпрос от най-висока степен. Въпрос на лидерство и тежки мерки, сред които завишаване на санкциите и наказанията, постоянна профилактика, полиция на местата, където се формират и действат тези банди, намаляване на вечерния час до стъмване – не може тийнейджъри да стоят по цели нощи по улиците, въвеждането на униформи или поне дрескод в училищата, разформироване на футболните агитки, които са основна част от тези групи за тормоз. Преди няколко месеца правителството на Мицотакис в Гърция ги разформирова до една след насилие и убийства. Трябва твърд подход към престъпността“, посочи Калоян Методиев.
Той добави още една необходима мярка - изолация и нито глас за всички политически формации и лидери, които демонстрират мутращина, цинизъм, насилие, бабаитлък, агресия и имат криминално проявени депутати, общински съветници, кметове.