Има ли възможни изходи от „задънената улица” при избора на председател на НС? Възможно ли е решението да е в номинация на Атанас Атанасов? Тези въпроси коментира социалният антрополог Харалан Александров в предаването „Офанзива с Любо Огнянов”.
„Има много насилие в политиката. Излизаме от 5 години на политически конфликт, в който нормата е да критикуваш, обиждаш, унижаваш, прецакваш и по всякакъв начин да тормозиш своя противник. В момента сме в ситуация, в която тези хора трябва да се научат поне да бъдат заедно в името на някакви важни обществени задачи. Времето, отредено по Конституция за този процес, не е достатъчно. Цялата страст е насочена в конфликта. Трябва да решим дали ще има „замразен” конфликт, или ще има примирие. Ако се стигне до „замразен” конфликт, би било успех. И след нови избори, каквито се очертават, да се направи поредният, надявам се по-успешен, опит за форма на смислено управление”, заяви Александров.
Той коментира и предложението, направено преди 1 седмица Бойко Борисов да е премиер, а Атанасов – председател на НС. От „Да, България” обаче са против Борисов да е министър-председател.
„Със сигурност е възможно за всичко да се преговаря, въпросът е от какви позиции. „Да, България” и ПП държат да бъдат от позиция на силата, да диктуват условията и да дават правилата. Струва ми се, че това е пореден опит да наложат тяхната версия и да демонстрират сила, което ще е от значение за електората им на следващите избори. Дали това ще преработи зависи от добронамереността на Борисов”, каза Александров.
Според него обаче и при ГЕРБ няма „голямо пространство за отстъпление”, тъй като партията е много мобилизирана и не е готова да бъде в подчинена позиция. Александров очаква ГЕРБ да продължи да печели избори.
„Въпросът е дали може да се мине в режим на разумен разговор. Смятам, че се придвижихме малко към някаква идея за разбирателство. Но дали ще се развие е под голям въпрос”, коментира Александров.