На повърхността като че ли се дискутира кой да бъде председател на парламента, но в действителност спорът зад кулисите е съвсем друг. В този състав на НС никой не иска да управлява. Наблюдаваме позициониране по отношение на следващите избори. Това заяви Кънчо Стойчев, социолог, в ефира на Нова нюз.
„Въпросът е как ще се произведат следващите избори – хартиено, с машини. Въпросът с главния прокурор също е важен. Прозират и още интереси – безмерната глупост с Конституцията. Сега всички мислят кой ще бъде служебен премиер. Има и още един технически въпрос – има още 1-2 вакантни места за попълване в „домовата книга”, припомни той.
Социологът е категоричен, че председател на НС ще бъде избран: „Очаквам преди Коледа да се реши този въпрос. Атанас Атанасов няма да стане шеф на парламента – след като битката е кой кого да вкара в затвора, няма как да се случи това. Партиите се позиционират, тестват нагласите и на обществото, и помежду си. Математически може да се състави мнозинство, но цената би била много висока и едва ли би работило дълго подобно управление. Това тройно правителство на „сглобката” минира бъдещето ни. Сега пак същите трябва същото ли да направят? Няма да бъде прието от обществото. Политиците трябва да са щастливи, че имат най-търпеливия народ, но това не може да продължава до безкрай.”
„Има напрежение в партиите. Разцепление в ПП-ДБ, което не се обявява, защото се чака вторият мандат. Има напрежение и в БСП. Няма по-добро лекарство за демокрацията от още демокрация. Трябва да правим избори, докато мръсната вода не мине през достатъчно камъни и не се прочисти”, категоричен е Стойчев.
Той очаква фигура, която не е „влязла в употреба”, да заеме поста на председател на парламента. „Постигне ли се съгласие за това какво ще направи парламента, като заработи, а аз не виждам главни спорове за бюджета – депутатите мислят само за служебния кабинет и следващите избори, както и въпросът с главния прокурор, ще излъчат човек. Няма значение кой е той, той няма да има особено влияние. Могат да тръгнат да работят, но май не искат.”
Той напомни, че на ход е и Конституционният съд. „Там няма ясни срокове, написани на хартия, но има срокове спрямо обществената необходимост.”