С войната в Украйна, COVID-19 пандемията и бавното нарастване на доходите на гражданите, Европа започна да усеща, че изостава в растежа си. Това заяви в "120 минути" по bTV българският еврокомисар Екатерина Захариева, цитирана от novini.bg
"В последните 50 години няма нито една европейска компания, създадена от нулата, която да е стигнала капитала от над 1 трилион долара. В САЩ са 7-8. Ако погледнете световния индекс на това кои са топ 10 компаниите, които инвестират в наука и иновации, в последните 20 години няма никаква промяна в европейските. И трите са свързани с автомобилния сектор. В САЩ от автомобилния, фармацевтичния, всичките са свързани с високите технологии", коментира Захариева.
"Това е тенденция, която не е от 2 години. Сега обаче става видимо. Преди това не предизвикваше тревога - доходите растяха, а хората не усещаха, че Европа изостава. Но с войната в Украйна, COVID-19 пандемията и бавното нарастване на доходите на европейските граждани, това започна да се усеща".
"Твърденията на Марио Драги, че Европа е тромава, стара и изоставаща не са присъда, а доста точна диагноза", обясни тя.
"За мен едно от най-важните неща, които трябва да направим, е опростяването на процедурите. В България, ако не е толкова трудно да се регистрира компания, в Германия още се изисква нотариална заверка. С банковите сметки не можеш да оперираш, ако не отвориш сметка в друга европейска държава. Истината е, че още не сме завършили единния си пазар. Така че една от задачите, които имаме, е да създадем този 28-и режим за иновативни компании, който ще позволи да оперират много по-бързо на целия ни единен пазар", каза Захариева. "Преди бяха правени опити, трябва да разучим там къде бяха грешките", коментира тя.
"Веднага трябва да започнем да работим. На начален етап идеята е да има една обща регистрация. Тоест, когато се направи една регистрация, това да означава, че си регистриран в целия Европейски съюз. Програма "Хоризонт", която е програма за наука и иновации, е изключително тромава и бавна. До 20% за един проект могат да достигнат административните разходи. Аз поех ангажимент пред парламента, но не за да бъда одобрена на изслушването, а защото искрено вярвам, че ако не опростим правилата и процедурите си, ние няма да бъдем конкурентоспособни", заяви тя.