Търговци и производители предупредиха, че ще плащаме по-скъп хляб заради отпадането на нулевата ставка на ДДС още в последните дни на 2024 г. Въпреки това, по-високите цени на всички тестени изделия от януари изненадаха голяма част от потребителите, посочва NOVA.
В една произволно посетена пекарна цените са скочили с 20 процента, но скоро собствениците предвиждат и ново увеличение заради по-скъпия ток и заплати на персонала.
Проверка на цените на хляба на 31 декември и 3 януари показва, че разликата за тип „Добруджа“ вече е поне 40 стотинки. Но също като сладкарите, хлебопроизводители планират още едно повишаване на цената заради по-високите разходи за заплати и сметки от началото на годината.
„Ще имаме реципрочно повече от 20% увеличение, защото имаме повишаване на заплата, на електричество и на друг вид разходи. Може би около 30 процента ще са нагоре цените на хляб, закуски, кроасани и на други изделия от брашно, на които се увеличава ДДС. Това води винаги до стрес на продажбите, защото хлябът е най-важното в една къща. Голяма част от клиентите реагират остро когато има увеличение на хляба“, заяви хлебопроизводителят Александър Йосифов.
Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която до сега беше нулева. Като причини се изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата.В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото увеличение е 30 стотинки.
От 1-ви януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1.56 и 1.60 за стандартния хляб от 600 грама, обясни Гергина Димитрова - заместник-управител на предприятието:
"Оттам нататък каква ще бъде цената в търговската мрежа - всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага", коментира пред БНР Димитрова. Тя допълни, че сега стойността на хляба излиза с 20 процента отгоре. Не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока и увеличената минимална работна заплата. Не се отразява добре. Това ДДС, което ни го връщаше държавата, помогна доста да запазим цените. Може би месец-два, след като излезнат справките и си направим анализ, тогава вече мога да кажа какво ще се случи по-нататък", обобщи Гергина Димитрова.
В някои от хранителните магазини увеличението на хляба е с 30, а на места и с 50 стотинки. Поскъпване на тестените изделия има и в малките пекарни в Стара Загора. Невена Павлова обясни, че и при тях продуктите ще поскъпнат от следващата седмица:
"С минимум 20 стотинки ще бъде покачен основният хляб".
Хлябът в Дупница също поскъпна, като ръстът е с 20%.
Между 20 и 30 стотинки е поскъпването в Пазарджик на най-масовите видове хляб. Търговци коментират, че засега няма негативна реакция сред клиентите, тъй като пазаруването след новогодишните празници все още е слабо.
- Има скок. С 20-30 стотинки хлябът се повиши. Зависи от вида хляб, на всичките видове.
- Върнаха ДДС-то 20 процента и се увеличи. Очакваме още скок на безалкохолните. Те ги вдигнаха. С 15-20 процента са по-нагоре. Очакваме да вдигнат всичко - бирата, алкохола. По-фрапантно ще е при цигарите - казаха търговци от Пазарджик.
Поскъпване се отчита и в Шумен. Най-масовият хляб по магазините вече струва над 2 лв., показа проверка на Радио Шумен. От днес вече има увеличение и на цените на тестените изделия в града.
С 30 стотинки поскъпна хлябът в Хасково от днес, показа проверка на БТА в търговската мрежа.
Променена е цената на две от фирмите, които са произвели тестени изделия през последното денонощие - Хлебозавод "Хасково" и Хлебозавод "Харманли".
Разфасовката от 650 грама на белия хляб "Карина" вече е 1,75 лева при предишна цена 1,45 лева. Самунът от 500 грама вече се предлага за 1,65 лева, като предишната бе 1,35 лева.
Повишението е точно 20 процента и нито стотинка повече, с колкото законодателно от първи януари се промени ставката на ДДС от нула на 20 на сто, коментира прокуристът на най-големия производител в региона - Хлебозавод "Хасково" Ясен Бозуков.