"Ако следва своята хронограма, следва ВСС да избере главен прокурор на 16 януари. Трябва да има избор на кандидат. Имаме конкурсна процедура, няма нищо лошо в това да има само един кандидат. Той ще бъде избран тогава, когато получи 13 гласа. Въпреки че 16 януари наближава, ако нямаме 13 гласа, няма да имаме прокурор".
Това заяви конституционалистът д-р Орлин Колев в студиото на "Денят ON AIR".
Д-р Колев не изключва възможността депутатите да се опитат да блокират избора чрез промени в закона за съдебната власт, въпреки че призна, че законодателният процес е сложен и изисква време.
"Законодателният процес трябва да премине през две четения и да бъде разгледан от съответните комисии", обясни той.
Що се отнася до възможността президентът да не подпише указа за новия главен прокурор, д-р Колев бе категоричен, че такова действие би било в нарушение на Конституцията.
"Президентът не разполага с правомощието да бави подписването на указа. Ако откаже да го подпише, това би означавало вмешателство в съдебната власт", обясни конституционалистът пред Bulgaria ON AIR.
Доктор Колев коментира и хипотезата, че Конституционният съд може да бъде сезиран по въпроса за избора на главен прокурор и за правото на Висшия съдебен съвет да избира прокурора с изтекъл мандат.
"Конституционният съд вече се е произнесъл по подобен въпрос през 2023 година, като тогава не бе допуснато искането за спиране на изборите", напомни той.
Според него в този случай е малко вероятно Конституционният съд да се произнесе по различен начин.
Един от основните въпроси, който поставя д-р Колев, е законопроектът за съдебната власт, който ограничава възможността за преизбиране на магистрати, заемащи длъжности за определен период.
"Не съм убеден, че това е в контекста на Конституцията, тъй като нарушава принципа за равенство на гражданите", посочи той. Според него този законопроект може да бъде оспорен от органите, които са специализирани в равноправието.