Доста бързо ще стане ясно дали е стабилен кабинетът. Доста странно е споразумението за управление между формациите. АПС вероятно ще поиска да има областен управител в Кърджали. Ще се види при подаването на молбата за еврозоната дали са изгладени противоречията, които имаше с БСП. Ще се види и в програмата колко устойчив ще е кабинетът. Това заяви съпредседателят на “Продължаваме промяната“ (ПП) Асен Василев в предаването “Още от деня“ по БНТ.
По думите му за България е добре, че има редовно правителство. Има неща, заради които трябва да има кабинет, поясни той.
„Ние от ПП не сме участвали в разговорите за коалиция. Излязоха два текста на споразумение и никой не отрече, че са автентични. В тях виждаме, че доста текстове, касаещи ограничаването на влиянието на Пеевски в изпълнителната и съдебната власт, са отпаднали, което поражда въпроси. ПП не е искала нищо от г-н Борисов. Не мога да говоря от името на колегите от „Демократична България (ДБ). ПП не им е давала мандат да преговарят от наше име“, обясни Василев.
Той припомни, че заявката, с която са влезли в предизборната кампания е, че формирането на стабилно правителство минава през избора на равноотдалечен премиер. Той отказа да даде примерно име за такъв човек, за да не бъде атакуван.
„Г-н Борисов и ГЕРБ излъчиха кабинет, имат парламентарна подкрепа, ще видим каква програма ще представят. Ако нещо е смислено, ще го подкрепим. Ако нещо съвпада с нашите приоритети, ще го подкрепим. Ще подкрепим мерките, които са добри за страната. Ако не сме съгласни с нещо, ще обясним защо и няма да гласуваме за него“, подчерта бившият финансов министър.
Василев заяви още, че всяка партия си има нейната идеологическа физиономия. Имаше политики, на които ние държим, а ДБ не подкрепяха и обратното, коментира той в отговор на въпрос за разлома между ПП и ДБ.
Той отрече да се отключили процеси на разделение в коалицията им. „Имаме обща цел. Когато ДБ решиха, че има смисъл да се даде кредит на доверие на ГЕРБ и да се преговаря с тях, ние не им пречихме. По същия начин има неща, в които много вярваме и ДБ не ни пречат да ги реализираме“, подчерта той.
Асен Василев обясни, че ще държат да има дълъг и прозрачен процес при попълването на регулаторите.
По думите му страната ни ще влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г. Това ще се отрази на икономиката, както и фактът, че сме в Шенген. Василев обясни, че това е първият бюджет, който надхвърля 40% разходна част.
По повод обвиненията за дупка от 18 милиарда в бюджета, Асен Василев заяви: „Спор няма. Ако имаше такава дупка, това означава 9% бюджетен дефицит. Някой да е предложил такъв? Това е измислена дупка, за пред хората“.