Голямо е притеснението в сферата на някои агенции в администрацията. Например тази за ядрено регулиране, откъдето излязоха на протест. Там, инженери, наблюдаващи сигурността на АЕЦ "Козлодуй", се оказа, че получават около 1500 лева заплата. Има много подобни недоволни, чиито заплати не са пипани с години. Хората може би ще дадат толеранс към новата власт най-много два месеца. Това каза в студиото на „На фокус” президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той потвърди убеждението си, че ръстът на заплатите трябва да е минимум 10%. "Правителството показва желание да сложи ред и да приеме бюджета, и той да е реалистичен. Едва ли Теменужка Петкова ще има кой знае каква възможност да направи промени в приходната и разходната част. Удължителният закон ще действа до края на март, така че ако дотогава нямаме нов бюджет, ще трябва да продължим със стария, а в него има много проблеми. Минималната заплата например не е финансирана във всички дейности с делегирани бюджети. Нужни са допълнителни целеви мерки", коментира Димитров.
По думите му приходите може би ще бъдат по-високи през 2025 г. "6,5 млрд. данъци и осигуровки повече са събрани през 2024 г. Това е около 12% годишен ръст. В социалната и земеделската сфери трябваше да получат увеличения на заплатите, но това не стана. Прагматичните политики трябва да се задействат, за да получават хората каквото заслужават. Имахме неформални срещи с новите министри, идната седмица ще са и официалните. Има проблеми в социалното, регионалното, транспортното министерство. 18 млрд. е повишението на разходите над приходите. Икономиката функционира, не сме на дъното по ръст", подчерта президентът на КНСБ.