В бюджета за 2025 г. дали ще има дупка, или няма да има, зависи от хората, които го пишат, заяви съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев в интервю пред БНР.
"За 2024 дефицитът е 3%, става въпрос за единната сметка в БНБ и няма как да се промени, слава Богу, въпреки натиска на Борисов", каза той и посочи, че със заложените политики няма как бюджетът да е без дефицит.
"Единствените политики, заложени от НС са пенсии, социални разходи, повишаване на доходи, а общата стойност по данни на Теменужка Петкова е 5,5 млрд. лв. Само от ръста на икономиката ще има ръст от 6 млрд. лв. Тоест наследството на Асен Василев е плюс 500 млн. лв., а не минус 18 млрд. лв. Всичко друго са разнообразни искания, които правителството е решило да удовлетворява", посочи Асен Василев.
И допълни:
"Има увеличение с 30% на заплатите в МС. Няма логика да се случи при 2,2 % инфлация, по всички видове администрации, където е заложено. Има общ разход от порядъка на 2 млрд. лв. Това сочат предварителните разчети, които показаха в четвъртък. Нека видим кое е задължение по закон и кое са решили те да направят. Борисов казва, "да не вдигаме ДДС-то на ресторантьорите" и ето отказаха от 300 млн. приход. Той бил обещал, тогава да намери 300 млн. лв. по-малко разход. Другото е в издръжката. Задържахме я на 500 - 600 млн. лв. за 3 години, а сега искат да я увеличат с 1,5 млрд. лв. за текущи ремонти. Другото, което виждаме за 2024 година имаше 10 млрд. лв. капиталови разходи, от тях по данни на МФ са разходвани 6 и малко. Изпълнението няма 70% на капиталовата програма. Сега, ако сте сложили 10, изразходвани 6, колко ще планирате за 2025 г.? Може би 10 млрд. лв. с надеждата да се изразходват. Сложили са 15 млрд. лв."
Василев коментира и парите за общинската програма и посочи, че има закъснения, но не с финансирането, а с изпълнението – обществени поръчки, строители и т. н.
"Невъзможно е да се манипулират данните, никога не се е случвало, защото сметката за приходите и разходите е в БНБ и всяка седмица се публикуват салдата. За дупката ще видим от проекта за бюджет. Няма документ, на които да пише, "отрицателно салдо 18 млрд. лв." и проблемът на Борисов е, че с течение на времето тези документи излизат."
Бившият финансов министър смята, че се говори, за да се създава психоза към гражданите. Той вижда три линии:
"Първата е да ни подготви за постна пица – "пари няма и трябва да стягаме коланите". Ще дадем на ресторантьорите, но няма облекчения за младите семейства. Втората е, че влизането в еврозоната създава коалиционни проблеми на Борисов. С БСП и ИТН знаем колко трудно мина плана за еврото и колко дълбока е съпротивата. Сега в името на правителството може би ще вземат завоя. Третото, което може да се види, "ето колко лошо е всичко, а при нас сега ще стане добре". Това никога не работи, във финансите има ясни числа и се мерят от международни организации. Преди седмица потвърдиха кредитния рейтинг. Ако имаше срив във финансовата политика, рейтингът щеше да е намален."
Василев заяви, че "преориентирахме икономиката от части към вътрешно потребление, което помогна голяма част от ръста да се случи".
За коалиционните отношения обясни:
"По-скоро има специализация по теми, не е сериозно аз да говоря за съдебна реформа. Колегите от ДБ са оставили на нас теми да водим. Не мисля, че това пречи на работата в НС, напротив помага, защото дава по-широк спектър от опции, а имаме обща цел ясно дефинирана и тя събра коалицията 2023 г. пролетта.
И припомни:
"Ние сме заявили, че всичко в програмата ни - влизане в еврозона и повишаване доходи за образование, здравеопазване, ние ще го подкрепим. Ще подкрепим и продължаване на подкрепата за българския бизнес, но по-справедлив начин, така че да няма и дискриминация, кой, кое. И не е въпрос дали сме опозиция, а че е правилно да се направи за хората и бизнеса."