Курсът на ГЕРБ по отношение на еврото продължава да бъде точно толкова неотклонен, колкото и преди.
Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, като уточни:
"Ние ясно заявихме, че еврозоната остава наш приоритет и ще работим за това тя да се случи от 1-ви януари 2026 г. Въпросът е обаче, че и Европейската комисия иска от нас да получи точните числа, истинското състояние на бюджета, а не непрекъснато шикалкавене между касова основа, начислена основа и т.н.".
Ако някой ни отдалечава от еврозоната, това е Асен Василев, смята тя.
По думите ѝ Министерството на финансите отчита на касова основа 3% дефицит, но на начислена основа колко е - ще стане ясно едва в края на март:
"Асен Василев много умело жонглира с тези термини и когато му е изгодно, цитира на касова основа, когато не му е изгодно - цитира обратното".
Всички министерства и държавни институции трябва до дни да предадат данни за реалните разходи, които са дължими пред 2025 г., към финансовото министерство, за да се очертае предварителната оценка на дефицита за миналата година, съобщи Сачева и коментира:
"Тази "дупка" от 18 млрд. лева се образува и от това. ... И когато тази информация излезе, ще видите, че дефицитът е много, много по-висок и той се дължи на проинфлационните политики на Асен Василев".
Деница Сачева изтъкна, че "всички институции и всички финансови експерти казват, че има "дупка" в бюджета", като обясни:
"Всички министерства, които правят своите бюджети и знаят какви приходи има в държавата, са напълно наясно. ... Изчакайте до вторник, сряда, за да видите черно на бяло, защото институциите ще покажат реално какво е състоянието на държавата".
Преди да бъдат ясни данните и анализът за това какви ще бъдат ползите за българските граждани и какво ще спечели държавата, не бих се ангажирала с категорична позиция за това как да постъпи държавата в случая с "Лукойл-Нефтохим", подчерта Сачева:
"В ситуацията, в която се намираме в момента - с този сериозен бюджетен дефицит - не съм сигурна, че отделянето на средства за закупуването на "Лукойл" би било политика, която да ни придвижи напред. ... Нека да видим мнението на експертите. И в парламента да бъдат взети решенията с участието на всички политически сили в него. Хубавото е, че едно подобно решение няма как да бъде взето еднолично. Ако се вземе решение за придобиване на "Лукойл", то ще бъде взето от парламента и ще бъде взето с участието на всички политически сили. ... Това е частна компания и няма как да има политическа воля в едни такива търговски отношения. ... Решението трябва да бъде пречупено през всички потенциални ползи и вреди за българската държава".