Отидете към основна версия

5 546 6

Най-сигурното вложение последните 145 години

  • доходност-
  • инвестиция-
  • имоти-
  • акции-
  • облигации
Снимка: Shutterstock

Акции, държавни облигации или недвижими имоти? Това е най-често дилемата, пред която са изправени хората, желаещи да вложат богатството си. Първите носят висока доходност, въпреки динамиката в цената. Държавните облигации са сигурни, но бавно и трудно биха могли да направят притежателите им богати. Оказва се, че за последните 145 години най-сигурната инвестиция си остава недвижимият имот. Причината е високата възвръщаемост, която жилището, къщата или парцелът дават на своя собственик, посочват в свои анализ икономисти от Kaлифopнийcĸия yнивepcитeт в Дeйвиc, yнивepcитeтa в Бoн и Цeнтpaлнaтa бaнĸa нa Гepмaния. За периода 1870-2015 г. трите институции са събрали данните за годишната доходност от въпросните три актива на 16 от най-големите икономики в света, сред които са САЩ, Германия, Великобритания, Швеция, Япония и други. Данните показват, че възвръщаемостта от недвижими имот след отчитане на инфлация е над 7%, докато при акциите е под 7%. Разглеждайки риска от инвестиция в един от двата актива, то този при имотите е двойно по-нисък.

Успешната „рецепта” за печалба от недвижими имоти е предприемачът да има диверсифицирано портфолио от недвижими имоти в различни държави, което да е по-голямо от това от акции е мнението на специалисти. Защо е добре имотите от портфлиото да са в различни държави? Защото възвръщаемостта е различна. Така например, за разглеждания период възвръщаемостта от недвижими имоти във Франция е била 3.3% по-висока от тази при акциите. На второ и трето място са Норвегия и Португалия. В Италия обаче ценните книжа носят с 2.6% по-висока доходност от тази при недвижимите имоти. Аналогична е картината във Великобритания и САЩ.

От 80-те години на миналия век акциите в доста от изследваните икономики се представят по-добре, отколкото недвижимите имоти. При първите възвръщаемостта е 10.7%, а при недвижимостите – 6.4%. Според анализатори причината за подобни резултати е спадът на цените на жилищата в Япония през 90-те години на миналия век и бавният ръст на пазара на имоти в Германия. За същия период фoндoвитe пaзapи в Cĸaндинaвcĸитe дъpжaви пpeживяха бyм, което също е ключов фактор в кои държави в какво да се инвестира.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини