Строителството на жилища и къщи в САЩ преживява криза - броят на въведените имоти в експлоатация към броя на нуждаещите се е понижило до най-ниското си ниво от 60 години насам, когато е започнала да се води подобна статистика, посочва вестник The Wall Street Journal. Парадоксалното в случая е, че този дефицит идва на фона на ръст на американската икономика, силно предлагане на работни места, ръст на заплатите, рекордна активност на фондовата борса, а също така поколението, което търси най-много жилища след това от 40- и 50-те години на миналия век, е това на милениумите. Всички тези фактори би трябвало да доведат до бум в строителния сектор, но се получава обратното - толкова малко жилища са се строели само по време на Втората световна война.
По данни на Националната асоциация на собствениците, през 2018 г. в страната ще бъдат пуснати в експлоатация под 900 000 къщи, в момент, в който за да се удовлетвори търсенето и при нарастващ брой на населението е необходимо да бъдат построени минимум 1.3 млн. къщи. Подобно повишаване на търсенето над предлагането тласка цените нагоре и новопостроените имоти стават недостъпни за младите семейства, които са принудени да търсят своя дом на вторичния пазар. Това води до ръст на цените и в този сегмент.
Строителите, от своя страна, също биха искали да реализират повече обекти. Те обаче са поставени в доста неизгодна ситуация, защото през последните 10 години цените и на парцелите, и на строителните материали на практика се удвоиха. Това повишава себестойността, а оттам и крайната цена и потенциалните купувачи са много по-малко.
Дори по време на голямата депресия през 70-те години на миналия век и на спада на пазара през първото десетилетие на новото хилядолетие са се пускали в експлоатация значително повече на брой нови имоти, отколкото се изграждат днес по време на деветата година от икономическия ръст, отбелязват специалисти.