За пореден път през последните десетина години Министерство на здравеопазването обяви процедура за избор на ликвидатор на Специализирана болница за долекуване и продължително лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания и рехабилитация в старопланинското село Радунци. След последния на тази длъжност ликвидатор – адвокат от Сливен, сега кандидатите може да са и с дипломи за медици или икономисти. Срокът за подаване на документите е до 20 октомври, уточнява в-к "Монитор".
Най голямата някога специализирана болница за лечение на болни от туберколоза на Балканите е затворила вратите си от юни 2015-а година след като дружеството натрупа задължения към електропреносното дружество и на няколко пъти се наложи да му дърпат шалтера. Обявен бе и публичен търг за продажба от частен съдия изпълнител, като първоначалната цена беше в размер на 1 667 250 лева. Оттогава са проведени 12 неуспешни тръжни процедури, последната цена бе от 417 600 лева при данъчна оценка от 455 055 лева, но въпреки това мераклия да го закупи не се появи на 25 февруари т. г.
След началото на ковид-пандемията на няколко пъти бе предлагано МЗ да ремонтира базата и да я превърне в специализирана болница за болни от COVID-19, но идеята така и не срещна разбиране. Болницата в село Радунци е построена през периода 1938 -1953 година с нарочен указ на цар Борис Трети от 1936 г., който подарил за целта 500 дка земи в Стара планина и в землището на село Дъбово. Помещенията са изградени по специално изготвен проект на немската възпитаничка арх. Ангелова. Изборът на мястото продължил 20 месеца, издадена била и специална наредба-закон за финансирането. Официално откриването на най-големия на Балканския полуостров санаториум с 645 легла е станало на 1 ноември 1955 г.