С пищна церемония днес в Турция беше открит най-дълбокият тунел в света – Мармарай. Началото на грандиозния проект беше поставено преди 10 години и превърна Турция в стратегическа инфраструктурна точка. Строителството беше поверено на турско-японски консорциум, като техническата част по подземните съоръжения е дело на японската страна.
Стойността на съоръжението, включително и съпътстващата инфраструктура, е 5 млрд. USD. Дължината на тунела е 13.6 км. Той е разположен на дълбочина 56 метра. Мармарай ще бъде ползван от 1.2 млн. души ежедневно. Тунелът значително ще съкрати времето за преминаване между европейската и азиатската част на Истанбул. Буквално няколко минути трае преминаването от момента на покупката на билет (стойността му е 1 USD) да изхода от другата страна на пролива.
Транспортният проблем през последните години се превърна в бич за Истанбул, където се образуват километрични задръствания около мостовете и преминаването от единия на другия континент трае часове.
Основното предимство на Мармарай е, че е ефективно интегриран в съществуваща инфраструктура на града. За да бъде максимално улеснен достъпът до него, градският транспорт получи 1400 автобуса.
За първи път идеята за тунел под Босфора възниква през втората половина на XIX век. Тогава султан Абдула Меджид предлага да бъде построен метален тунел по проект на френския инженер Жак Прео. По-късно на султана са предлагани и други проекти, но проблемът е бил техническото му реализиране.
Днешното турско правителство гледа на Мармарай не само като на локален транспортен проект, но и като ключово свързващо звено на железопътната мрежа между Европа и Азия – от Лондон до Пекин.