Отидете към основна версия

14 949 9

Над 250 проверки на агенции за недвижими имоти

  • агенции-
  • посредници-
  • нап-
  • проверки-
  • imot.bg

През 2013 г. Национална агенция „Приходи” (НАП) е извършила над 250 проверки на агенции за недвижими имоти. Сигналите тя е получила от участници в процеса при покупко-продажба или отдаване под наем на недвижим имот. "В над 80% от случаите е констатирано нарушение", каза за imot.bg Росен Бъчваров, говорител на НАП. Сключване на договор, но не издаване на касова бележка е едно от най-често срещаните нарушения. Окончателните данни от НАП ще бъдат ясни в средата на януари 2014 г.

През тази година НАП извърши редица срещи с участниците на пазара на недвижими имоти – както браншови организации и отделни агенции са недвижими имоти, така също и с най-големите сайтове за недвижими имоти. Целта на срещите беше да се намали делът на некоректните играчи в сектора. Една от мерките, които предприе най-големият сайт за недвижими имоти – imot.bg, беше прекратяването на достъпа до платформата за публикуване на обяви на над 50 посреднически агенции в резултат на подавани сигнали за обяви, които съдържат некоректна и подвеждаща информация.

Един от най-важните проблеми е укриването на данъци, споделят от НАП. В края на 2012 г. Агенцията направи оценка на дейността на посредническите компании и като резултат беше установено, че за периода 2007-2010 г. не е деклариран оборот в рамките на близо 700 млн. лв. „В резултат не са платени данъци и осигурителни вноски за около 122 млн. лв. за посочения период. Анализът показва, че само невнесеното ДДС за въпросните четири години е в размер на около 70 млн. лв.”, обясняват от НАП.

„Комбинацията от мерки, които сме предприели, има своя ефект. Най-късно до 20 януари ще може да се даде подробен анализ (включително остойностен) как тези мерки, които сме предприели, са повлияли върху нивата на укриване на данъци, респективно как са намалили щетите за бюджета. Това е стратегически и практически начина, по който се занимаваме с риска „укриване на приходи в бранша – посредници за недвижими имоти””, обясниха от НАП.

Интересен е въпросът какво е отражението върху агенциите за недвижими имоти и бранша. „Не смятаме, че за коректните агенции проверките биха могли да имат отражение, както и за сделките. Реално се проверява отразяването на вече извършени сделки в счетоводните документи, затова няма да има отражение на сделките. Не смятам, че в резултат на проверките ще намалее броят на посредническите компании”, коментира за сайта  imot.bg Калоян Богданов, маркетинг мединжър на „Адрес”.

Проверките извършени от НАП по-скоро ще имат дисциплиниращ ефект върху агенциите за недвижими имоти, което е положително. „Проблемът в случая е в това, че Националното сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ) поддържа взаимоотношения с НАП и проверките се осъществиха на повечето агенции за недвижими имоти, които са от националното сдружение. Причината е: леснотата за откриване на тези агенции. Има си списък на НСНИ – хайде да проверяваме фирмите, които са партньори на НАП и които са във взаимоотношения с НАП. Това нещо в гилдията на брокерите не изглежда добре, поради тази причина, че легитимирането им като членове на Сдружението им носи негатив. В бранша има проблеми по отношение на официализиране на приходите. Затова работим заедно с ДАНС по отношение на декларации за произход на средства за всяка сделка. Обръщам внимание на това, че официализирането не трябва да носи негативизъм и не трябва да носи проблеми. Достатъчно фирми има на пазара на недвижими имоти, които не членуват в никаква организация, която да се официализира и ако са целеви проверките, могат да бъдат насочени и извън този бранш извън сдружението”, каза Страхил Иванов, управител на агенция „Явлена”.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини