Последното десетилетие Италия влезе в новинарските емисии с програмата си „Къща за 1 EUR“. Целите са ѝ две. Едната е да насели обезлюдените малки градчета и села. Втората – да възстанови запустелите къщи.
Какво обаче се случи с тези села, след като програмата действа, привлякла е жители, респективно купувачи на къщи? Като пример за отговор на този въпрос може да се вземе италианското градче Мусомели, където програмата действа от 2017 г. Селото е било дълги години обезлюдено, но днес вече е атрактивна туристическа дестинация, привлича за живот много хора, които работят дистанционно и видимо инвестициите в Мусомели са значителни.
От 2017 г. досега по програмата в градчето са се установили 40 000 души. За сравнение, преди Мусомели да се обезлюди след Втората световна война в него са живели над 25 000 души.
Властите на градчето, ентусиазирани от добрите резултати, създават онлайн платформа за кандидатстване на чужденци, предимно американци, за участие в програмата. Резултатът е – 300 продадени къщи за 5 години. Към момента в Мусомели има много на брой чужденци, които са от различни части на света.
Пандемията, предизвикана от коронавируса, също помага на градчето да се развива. Много хора, които работят дистанционно, избират да се установят в него. Те са привлечени от спокойния начин на живот и ниските разходи.
Виждайки как се развива Мусомели, италианските власти подпомагат градчето. То успява да спечели и доста средства по европейски фондове. С парите се реновират стари и се строят нови пътища и се ремонтира централния площад в Стария град.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК