В VI-ти район на Будапеща се проведе двуседмичен референдум за евентуална забрана на краткосрочните наеми. Резултатите, публикувани на уебсайта на избирателния район в Будапеща, показват, че 54% от гласоподавателите са подкрепили забраната при избирателна активност от 20,52%.
Кметът на VI-ти район на Будапеща Тамаш Шопрони, който организира вота, казва, че популярността на града оправдава необходимостта от проучване на местните жители за въздействието на краткия престой върху достъпността на жилищата и качеството на живот.
„Мисля, че трябва да сме благодарни, че живеем в епоха, в която много хора могат да си позволят почивка в чужбина. Не отчитаме обаче, че ще има градове, които ние, туристите, ще направим необитаеми”, каза още кметът.
От началото на 2026 г. влиза в сила забрана за краткосрочни наеми в шести район на унгарската столица.
Гласуването може да има по-широки последици, тъй като правителството на премиера Виктор Орбан обмисля регулиране на краткосрочните наеми повсеместно.
Уебсайтът за недвижими имоти ingatlan.com каза, че забраната в VI-ти район, където цените на апартаментите са с 22% по-високи от средните за Будапеща, може временно да ограничи дългосрочните наеми.
Противниците на забраната твърдят, че този ход ще навреди на доходите не само на собствениците на апартаменти, но и на близките кафенета и ресторанти, които обслужват основно чуждестранни туристи.
Миналата година близо 719 милиона хотелски нощувки в ЕС са били резервирани чрез онлайн платформите Airbnb, Booking, Expedia Group и Tripadvisor, според Eurostat.
В същото време от Централна Европа Будапеща се оказва най-популярният град за краткосрочен престой: тук са реализирани 6,7 милиона нощувки - повече отколкото във Виена, Прага, Варшава, Краков и други градове.
Имайте предвид, че Будапеща не е първият европейски град, който иска да ограничи Airbnb. Барселона, популярна ваканционна дестинация в Испания, обяви, че ще забрани апартаментите под наем за туристи до 2028 г. в опит да ограничи покачващите се цени на жилищата и да направи града годен за живеене.
Чешкото министерство на регионалното развитие междувременно предложи изменение на закона, което изисква всички имоти, изброени в онлайн услуги, да бъдат регистрирани чрез нова електронна платформа, което ще улесни събирането на национални и местни данъци.
Местните власти в полския Сопот, Краков и други популярни туристически дестинации призоваха за по-строги регулации относно ваканционните наеми, но все още не са въведени нови правила.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК